23

paź

Na co zwrócić uwagę podczas doboru szamba?

Czy szambo pod dom jednorodzinny można zbudować bez pozwolenia?

Zanim przejdziemy do szczegółów technicznych, zajmiemy się kwestią pozwoleń budowlanych. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem nie możesz zbudować szamba bez stosownej decyzji. Najlepiej planować taką inwestycję już na etapie uzyskiwania pozwolenia na postawienie domu jednorodzinnego. Wystarczy załączyć do projektu budynku odpowiednie plany zagospodarowania przestrzeni.

Gdy decyzja podejmowana jest w późniejszym czasie, będziesz musiał postarać się o odpowiednią zgodę. Pozwolenie na budowę szamba jest wydawane w formie decyzji administracyjnej, a więc swoje plany zgłaszasz w lokalnym urzędzie.

Wielkość szamb – najważniejszy parametr przy wyborze zbiornika

Pojemność zbiornika ma kluczowe znaczenie i powinieneś ją skrupulatnie policzyć. Kieruj się tutaj dwiema podstawowymi zasadami:

  • rozmiar dopasowany do liczby osób mieszkających w domu jednorodzinnym,
  • dobór zbiornika pod kątem pojemności wozów asenizacyjnych lokalnych firm zajmujących się odbiorem nieczystości.

Przy wyliczaniu wielkości musisz starać się, aby zbiornik nadawał się do opróżnienia mniej więcej co 2 tygodnie (nie częściej niż co 10 dni). Obliczenia nie są skomplikowane. Zakłada się, że każda osoba zamieszkująca dom jednorodzinny zużywa około 150 litrów wody na dobę. Przemnóż tę wartość przez liczbę mieszkańców, a następnie uzyskany wynik przez 14 dni. W ten sposób otrzymasz orientacyjną wielkość, jaką powinno mieć szambo.

Dopasowanie go pod kątem pojemności wozów asenizacyjnych działających w okolicy wpłynie natomiast na koszty eksploatacji. Jeśli po opróżnieniu takiego zbiornika pojazd będzie np. wypełniony tylko do połowy, i tak możesz zapłacić pełną wartość usługi. Koniecznie zweryfikuj to, zanim podejmiesz decyzję o zakupie zbiornika.

Szamba pod dom jednorodzinny – materiał i odpowiedni montaż

Ważna decyzja dotyczy również wyboru materiału. Na rynku najpopularniejsze są obecnie szamba betonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Druga opcja będzie tańsza, a stawiając na dobrej jakości produkt, nie będziesz musiał martwić się o jego trwałość. U nas kupisz niedrogie zbiorniki z polietylenu wykonane metodą formowania rotacyjnego. Technologia bezszwowa gwarantuje idealną szczelność szamba i jego wieloletnią wytrzymałość.

Przy montażu pamiętaj natomiast, aby:

  • przygotować odpowiedniej wielkości wykop pod zbiornik,
  • zastosować wzmocnienia, które zmniejszą ryzyko zapadania się szamba lub jego wypływania na terenach podmokłych,
  • skutecznie uszczelnić właz, uniemożliwiając wlewanie się wody do zbiornika w czasie intensywnych opadów deszczu czy roztopów,
  • zadbać o dobry dojazd do włazu dla wozów asenizacyjnych.

Postaw na nowoczesne technologie

Chcesz, aby zakupione pod dom jednorodzinny szambo było trwałe i idealnie szczelne? W takim razie już dziś skorzystaj z oferty naszej firmy HYDROMIL. Przygotowaliśmy szeroki wybór zbiorników, dzięki czemu bez problemu dopasujesz ich wielkość do potrzeb. Mamy szamba z tworzyw sztucznych, do których produkcji użyto najlepszych materiałów. Zamówisz je u nas w przystępnej cenie i z długą gwarancją.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts