Separator substancji ropopochodnych z osadnikiem TSK – 1P
Filtruj

Separator jest urządzeniem, który służy do oczyszczania ścieków zanim zostaną wprowadzone do sieci kanalizacyjnej. Separatory zostały podzielone na różne typy ze względu na możliwość rodzaju zanieczyszczeń jakie potrafią usuwać. Zastosowanie separatorów jest bardzo szerokie. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę ile im zawdzięczamy.

Wyróżniamy dwa rodzaje separatorów mianowicie separator  tłuszczu oraz substancji ropopochodnych.

Separator substancji tłuszczowych jest to przyrząd, którego zadaniem jest przechwytywanie wszelkich cząstek tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Separator często stosowany jest do oczyszczania ścieków technologicznych , które pochodzą z restauracji, barów szybkiej obsługi, zakładów przemysłu spożywczego czy przedszkoli ze stołówką.  Spływający tłuszcz w rurach kanalizacyjnych wpływa niekorzystnie na stan środowisko naturalnego. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie lecz przybiera postać trudno ulegających rozpadowi grudek, które gromadzą się na ściankach rur co przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu oraz zapychania rur.
Proces oddzielenia substancji tłuszczowych od ścieków polega na tym, że cząstki tłuszczu ze względu na mniejszą gęstość od wody znajdują się na jej powierzchni. Natomiast zanieczyszczenia o większej gęstości opadają na dno.

Separator substancji ropopochodnych jest urządzeniem, który wykorzystuje się do podczyszczenia wody opadowej lub procesowej w celu oddzielenia zanieczyszczeń węglowodorów z powierzchni parkingowych, podjazdów ale również podczas mycia aut w myjniach samochodowych jak i warsztatach samochodowych przed odprowadzeniem wody do kanalizacji deszczowej.

Separatory są urządzeniami, które mają za zadanie oddzielić  generowane substancje ropopochodne czy tłuszczowe w miejscu ich powstania. Zgodnie z obowiązującym prawem produkujący takowe zanieczyszczenia ma obowiązek zainstalowania separatorów w celu obniżenia substancji ropopochodnych lub tłuszczowych spływających do kanalizacji.  Oferowane produkty przez nas posiadają kompletną dokumentację techniczną, która umożliwia montaż separatorów na terenie całego kraju.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą separatorów. Chętnie dobierzemy odpowiedni model aby instalacja spełniała wszystkie Państwa oczekiwania.

Do czego służą separatory tłuszczu i substancji ropopochodnych?

Separatory tłuszczu odpowiadają za oczyszczanie ścieków z tłuszczów. Dzięki temu instalacja nie jest zapychana oraz unika się nieprzyjemnych zapachów. Zadaniem separatora substancji ropopochodnych natomiast jest wstępne oczyszczanie wody procesowej bądź opadowej w takich miejscach jak powierzchnie parkingów lub myjnie. Dzięki temu do kanalizacji deszczowej trafia podczyszczona woda.

W jakich okolicznościach są potrzebne separatory? Czy ich stosowanie jest wymogiem prawnym?

Tego typu urządzenia są wymagane przepisami. Separatory tłuszczu są stosowane między innymi w gastronomii, ale też w placówkach szkolnych lub przedszkolnych ze stołówkami bądź w przemyśle spożywczym. Separatory substancji ropopochodnych z kolei wykorzystywane bywają między innymi w myjniach lub warsztatach samochodowych.

Jak często czyścić separator?

Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Im więcej używany jest separator, tym częściej powinien być czyszczony. Przyjmuje się, że na przykład w obiektach gastronomicznych tego typu czynność powinna być wykonywana raz w miesiącu. Wiele zależy też od rodzaju zanieczyszczenia oraz od wielkości zbiornika. Im większy, tym rzadziej może być przeprowadzany proces czyszczenia. Warto też pamiętać, że za to zadanie powinny odpowiadać specjalistyczne firmy.

Z czego składa się kompletny zestaw?

Można się zdecydować na separator substancji ropopochodnych składający się z komory separacyjnej, wkładu koalescencyjnego, komory odmulacza, wentylacji oraz systemu automatycznego zamknięcia. Oferowane są też separatory zintegrowane z osadnikiem — takie rozwiązanie gwarantuje stosunkowo niewielkie rozmiary. Osadnik jest również elementem wyposażenia separatora tłuszczu.

Czy przepustowość ma znaczenie?

Tak. Od tego parametru zależy, jak efektywnie będzie funkcjonował separator. Im większa ilość wody trafia do kanalizacji, tym wyższa powinna być wartość przepływu charakteryzowana liczbą litrów na sekundę. Oferujemy modele o różnych przepustowościach, dzięki czemu można je dopasować do różnorodnych wymagań. Na ten czynnik bez wątpienia należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Gdzie powinny być montowane separatory tłuszczu?

Jeśli idzie o lokalizację separatora tłuszczu, należy brać pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinien się znajdować w pobliżu miejsca, gdzie powstają ścieki. Jednocześnie nie może to być przestrzeń często uczęszczana przez ludzi, ponieważ w trakcie opróżniania emitowane są nieprzyjemne zapachy. Należy też pamiętać, żeby nie było problemu z dostępem pojazdu odpowiadającego za wywóz i serwis. Miejsce montażu powinno gwarantować, że zbiornik nie będzie zamarzał.

Jaki wkład wybrać do separatora substancji ropopochodnych: koalescencyjny czy lamelowy?

Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię ma zlewnia. W przypadku dużych parkingów bądź zakładów przemysłowych lepiej zastosować wkłady lamelowe. Jeśli natomiast w grę wchodzą mniejsze zakłady, takie jak myjnie lub warsztaty samochodowe, to doskonale sprawdzają się wkłady koalescencyjne. Tutaj bowiem ma się do czynienia z mniejszą ilością zanieczyszczeń, które wymagają odseparowania. Oferowane zestawy zazwyczaj posiadają już określone formy wkładów.

Czy zbiorniki są wystarczająco szczelne?

Tak. Dzięki zastosowanym surowcom oraz technologii produkcji separatory tłuszczu oraz substancji ropopochodnych charakteryzują się wysokim stopniem szczelności. Nie ma więc zagrożenia na przykład wyciekiem czy roznoszeniem się nieprzyjemnego zapachu. Konstrukcje są wykonane z polietylenu. Są to zbiorniki monolityczne, pozbawione łączeń, co dodatkowo wpływa na ich wysoką jakość, wytrzymałość i trwałość.

W jaki sposób dobrać separator?

Wszystko zależy od tego, jakie jest jego przeznaczenie, to znaczy, w jakich okolicznościach będzie wykorzystywany. Wiadomo, że kluczową kwestią jest dopasowanie produktu pod względem rozmiarów. Im większy separator, tym więcej zanieczyszczeń jest w stanie gromadzić, a jednocześnie niższa może być częstotliwość opróżniania zbiornika. Wielkość przepływu to kolejny istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę. W zależności od wymagań można też wybrać separator z jednym włazem lub ich większą liczbą.

Jaka jest żywotność separatorów?

Zastosowanie w produkcji wysokiej klasy materiałów sprawia, że separatory są bardzo trwałe. Dzięki temu służą przez długie lata. Warto zwracać uwagę m.in. na termin gwarancji. Im wyższy, tym lepiej, ponieważ producent zapewnia wówczas bezproblemowe użytkowanie na przykład przez 10 lat. Oczywiście wpływ na długość użytkowania mają również takie kwestie, jak sposób eksploatacji oraz częstotliwość wykorzystywania. Regularne serwisowanie i opróżnianie to kolejny ważny czynnik decydujący o trwałości separatora.