23

paź

Jak zmniejszyć rachunki za wodę, wykorzystując zbiorniki do magazynowania wody?

rachunki za wode

Duże rachunki za podlewanie ogrodów

W Polsce od kilku lat mierzymy się z problemem tzw. deficytu wody. Choć ilość opadów się nie zmniejsza, to zmienia się ich charakter. Mamy długie okresy suszy, które przerywane są krótkimi, ale bardzo ulewnymi deszczami. Przy intensywnych opadach woda w zdecydowanej większości od razu spływa wprost do rzek.

Sprawia to, że właściciele domów jednorodzinnych muszą bardzo często podlewać swoje ogrody. Niestety z jednej strony deficyt wody zmusza do nawadniania terenów, a z drugiej przyczynia się do wzrostu stawek za jej dystrybucję i podatków. Czy liczyłeś kiedyś, jakie Ty ponosisz wydatki z tego tytułu?

Przyjmuje się, że przeciętnie na podlanie 100 m2 działki potrzeba około 1,5 m3 wody. Jeśli masz ogród o powierzchni 400 m2 i nawadniasz go co 2 dzień, miesięcznie wydajesz na ten cel nawet 300 zł (zależnie od regionu). W skali roku są to już wydatki rzędu tysięcy złotych! Instalując zbiorniki na wodę deszczową, możesz je zniwelować praktycznie do zera.

Do czego może być wykorzystana woda deszczowa zgromadzona w zbiornikach?

Pamiętaj, że podlewanie ogrodu to nie jedyny sposób wykorzystania takiej instalacji. Wodę możesz doprowadzić do budynku i przy zastosowaniu odpowiedniej filtracji używać jej m.in. do:

  • prania i zmywania,
  • spłukiwania toalety,
  • mycia samochodu,
  • zasilenia systemu CO.

Oprócz tego w dużym stopniu uniezależniasz się od sieci wodociągowej. W czasie przedłużającej się suszy wiele gmin wprowadza czasowe zakazy podlewania ogrodów czy mycia samochodów. Mając zgromadzoną deszczówkę, nie musisz się tym przejmować.

Twoje korzyści to jedno, ale decydując się na takie rozwiązanie, dodatkowo przyczyniasz się do ochrony środowiska. Gromadzenie deszczówki w zbiornikach to bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Zwolnienie z podatku od deszczu i dofinansowanie inwestycji

Właściciele dużych nieruchomości inwestujący w pojemne zbiorniki na wodę mogą skorzystać ze specjalnego zwolnienia podatkowego. Zgodnie z przepisami osoby zarządzające budynkami o powierzchni powyżej 3500 mkw. ponoszą dodatkową opłatę od deszczu. Dotyczy to terenów, które zostały zabudowane przynajmniej w 70%, a w okolicy nie ma kanalizacji opadowej.  

Każdy metr kwadratowy to 50 groszy podatku. Jeśli zainstalujesz w takim miejscu zbiorniki do wody deszczowej, obejmie Cię specjalne zwolnienie. Obniżysz wydatki do kwoty zaledwie 5 groszy za mkw. Na tym jednak nie koniec. Choć powyższe przepisy nie obejmą domów jednorodzinnych, to i w tym przypadku możesz oszczędzać. Obecnie niektóre gminy oferują wysokie dofinansowania budowy instalacji na wodę opadową. Korzystając z takiego wsparcia finansowego, możesz liczyć na bardzo szybki zwrot z inwestycji.

Postaw na solidne i niedrogie zbiorniki na wodę

Chcesz zbudować system do zbierania deszczu obok swojego domu? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy HYDROMIL. Mamy szeroki wybór zbiorników o różnych pojemnościach, zawsze wykonanych z najlepszych materiałów. Znajdziesz u nas również wszystkie urządzenia, akcesoria i filtry niezbędne do wykonania instalacji. Skorzystaj ze zwolnienia podatkowego, oszczędzaj na kosztach zużycia wody i zadbaj o środowisko!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts