23

paź

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Zbiornik na deszczówkę podłączony do rynny

Deszczówka z rynny dla oszczędnych

W ostatnich latach z niepokojem obserwujemy rosnące ceny wody. Niestety ten trend nie ulega zahamowaniu. Mało tego – stawki wciąż idą w górę, skutecznie drenując nasze portfele. Kiedy ceny za wodę i inne media szaleją, dobrze szukać oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Wydajny zbiornik na deszczówkę do rynny przyczyni się do satysfakcjonującego zmniejszenia rachunków, a zgromadzone w ten sposób środki można choćby przeznaczyć na błogie przyjemności. Gospodarstwo domowe składające się z kilku osób notuje spore zużycie wody. Same kąpiele oznaczają duży pobór, a do tego trzeba jeszcze uwzględnić takie czynności jak pranie, gotowanie i zmywanie. W sytuacji, gdy jesteś właścicielem domku jednorodzinnego z eksploatowanym na bieżąco samochodem, nieodzowne jest okresowe usuwanie z niego zabrudzeń. A to, jak wiadomo, również wymaga wody. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej fakty, efektywne odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika jest jedynym rozsądnym posunięciem. Deszczówka z rynny być może nie posłuży domownikom do odświeżania się po całym dniu pracy bądź innych zajęć, ale do wspomnianego mycia auta już tak. Podobnie będzie w przypadku podlewania nie tylko trawnika, ale i budzącego ogromne nadzieje warzywniaka, czy dokładnie pielęgnowanego ogrodu. Nie da się ukryć, że deszczówka z rynny z pewnością się przyda, przy okazji generując tak poszukiwane oszczędności.

Naziemny zbiornik na deszczówkę – gdzie sprawdza się najlepiej?

Duży zbiornik podziemny przydaje się tam, gdzie zgromadzona w nim woda jest wykorzystywana bezpośrednio w budynku. Do podlewania małego ogródka w zupełności wystarczy jego mniejsza wersja, którą ustawia się w okolicach rynny. Jest niedrogi, a do tego nie trzeba przygotowywać dla niego wykopu i budować skomplikowanej instalacji.

Co bardzo ważne, pojemniki takie są dostępne w ozdobnych wersjach – znajdziesz je m.in. ofercie naszego sklepu HYDROMIL. Mogą imitować np. beczkę, pień drzewa, donicę czy mieć fantazyjną formę, dodającą uroku przestrzeni, w której się znajdują. Dużą zaletą jest możliwość wyboru spośród wielu pojemności. Zbiornik może mieścić od 250 l do nawet 2000 litrów wody. Ułatwia to dopasowanie go do potrzeb, jak i dostępnej w ogrodzie przestrzeni na jego ustawienie.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego zbiornika naziemnego w dobrym sklepie, otrzymasz komplet elementów montażowych. Na początku przemyśl miejsce, w którym go ustawisz. Powinien znajdować się w miarę blisko rury spustowej od rynny.

Zwróć również uwagę na to, gdzie jest zamontowany kran spustowy do wody. Zadbaj o to, aby był do niego dobry dostęp. Ponieważ zawsze znajduje się on nisko, możesz ustawić pojemnik na stabilnym podwyższeniu. W dalszej kolejności powinieneś:

  • ustawić zbiornik na swoim miejscu i zaznaczyć na rynnie (rurze spustwej) punkt montażu zbieracza wody (jeśli nie ma go w zestawie, musisz go wcześniej dokupić), tak, żeby z delikatnym spadkiem woda wpływała do zbiornika
  • Wywiercić otwór w górnej części zbiornika i zamontować w nim przejście szczelne. Tym otworem deszczówka będzie wpływała do zbiornika
  • zamontować zbieracz wody (polecamy akcesoria z filtrem zatrzymującym liście i inne większe zanieczyszczenia),
  • Połączyć zbieracz z przepustem szczelnym wężem elastycznym.

Na tym kończy się montaż. Gdy pojemnik nie stoi bezpośrednio na ziemi lub utwardzonym podłożu upewnij się, że jest stabilnie usadowiony. Jeśli obawiasz się samodzielnego podłączenia zbiornika na deszczówkę do rynny, zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców. Usługa na pewno nie będzie kosztowna.

Pamiętaj, aby spuszczać wodę przed zimą!

Na koniec ważna uwaga. Pamiętaj, aby przed nadejściem pierwszych mrozów pozbyć się całej zgromadzonej wody. Kranik wkręcony w zbiornik nigdy nie znajduje się w jego najniższym punkcie. Z tego powodu zawsze pozostaje w nim trochę deszczówki, która zamarzając, może uszkodzić pojemnik. Na jego dnie na pewno znajdziesz specjalny otwór do jej spuszczenia.

Zamów zbiornik na deszczówkę i zadbaj o przyrodę!

Wiesz już, że podłączenie zbiornika na deszczówkę do rynny nie jest skomplikowanym zadaniem. Inwestując  w niego, zadbasz o przyrodę i obniżysz rachunki za wodę wykorzystywaną do podlewania ogrodu. Gotowe zestawy możesz zamówić w naszym sklepie internetowym HYDROMIL. Sprzedajemy najlepsze produkty tego typu, estetycznie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Mamy również wiele przydatnych akcesoriów do zbudowania instalacji zbierającej wodę opadową. Sprawdź naszą ofertę już dziś!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts