23

paź

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Przepompownia przydomowa

Przepompownie ścieków – kiedy trzeba w nie zainwestować?

Budując instalację sanitarną, musisz zadbać o to, aby zbiornik na nieczystości znajdował się poniżej jej najniższego punktu. To gwarantuje, że ścieki, za sprawą działania siły ciążenia grawitacyjnego, będą do niego spływać samoistnie. Oczywiście ważne jest tutaj również prawidłowe odpowietrzanie całego układu.

Jeśli warunki techniczne na to nie pozwalają, konieczny będzie montaż przydomowej przepompowni ścieków. To jedyny sposób na rozwiązanie problemu zalegających w rurach nieczystości. Co ważne, instalacje te znajdują swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale i przemysłowym.

Najważniejsze elementy tworzące przepompownie

Wbrew pozorom zbudowanie takiego systemu nie jest ani skomplikowane, ani też przesadnie kosztowne. Przede wszystkim pamiętaj, aby zainwestować w urządzenia wysokiej klasy. Ich parametry techniczne muszą być dobrane pod konkretne warunki techniczne instalacji. Daje to gwarancję, że system będzie wydajny, niezawodny i praktycznie bezobsługowy. Przepompownie, zarówno przydomowe, jak i przemysłowe, składają się między innymi z:

  • elektrycznej pompy zanurzeniowej do brudnej wody,
  • wyłącznika pływakowego,
  • zbiornika na nieczystości, najlepiej wykonanego z wytrzymałego polietylenu HDPE (alternatywą może być odpowiednio uszczelniona komora z zabezpieczonym włazem),
  • rur transportujących ścieki.

Jak działają przydomowe przepompownie do brudnej wody?

Zastanawiasz się, jak działa przydomowa przepompownia ścieków? Wbrew pozorom system ten jest bardzo prosty. Wszystkie nieczystości spływają grawitacyjnie do dodatkowego, stosunkowo niewielkiego zbiornika. Umieszcza się go w najniższym punkcie instalacji sanitarnej. W jego wnętrzu zamontowana jest elektryczna pompa zanurzeniowa.

Ważnym elementem tego systemu jest wyłącznik pływakowy, który kontroluje ilość ścieków. Gdy zbiornik wypełni się prawie po brzegi, następuje automatyczne uruchomienie pompy tłoczącej. Jeśli urządzenie ma odpowiednią wydajność, w bardzo krótkim czasie przetransportuje brudną wodę bezpośrednio do szamba.

Od tego momentu proces rozpoczyna się od nowa. Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji – pompa nie pracuje w trybie ciągłym. Uruchamia się jedynie od czasu do czasu, co znacząco ogranicza zużycie energii elektrycznej.

Budujesz przepompownię na ścieki? Sprawdź, jak prawidłowo dobrać pompę!

Dostępne na rynku urządzenia tłoczące brudną wodę różnią się od siebie przede wszystkim wydajnością pracy. Bardzo istotne jest to, abyś prawidłowo dobrał je do instalacji sanitarnej zamontowanej w budynku. Przyjmuje się, że ścieki muszą być tłoczone z prędkością nie mniejszą, niż 0,7 m/s. Poniżej tej wartości często dochodzi do pojawiania się osadów w rurach i w konsekwencji – zatorów.

Najważniejsze parametry techniczne pompy do przydomowej przepompowni ścieków, na które musisz zwrócić uwagę, to:

  • moc (wyrażana w kilowatach),
  • maksymalna wysokość podnoszenia brudnej wody (w metrach),
  • maksymalna wydajność tłoczenia (podawana w metrach sześciennych na godzinę).

Postaw na gotowe zestawy do budowy przydomowej przepompowni ścieków!

Wiesz już, jak działa taka instalacja, a więc nie pozostaje Ci nic innego, jak zająć się skompletowaniem wszystkich jej elementów. Największym problemem jest prawidłowe dobranie pompy do rozmiarów i pojemności zbiornika. Jeśli chcesz mieć pewność, że przydomowa przepompownia ścieków będzie wydajna, najlepiej postaw na gotowe zestawy. Znajdziesz je i zamówisz w naszym sklepie HYDROMIL. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i zapewniamy swoje profesjonalne wsparcie techniczne przy wyborze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts