20

cze

Zbiorniki retencyjne w walce z suszą – rozwiązania dla miast i gmin

Zmieniający się klimat wiąże się z licznymi wyzwaniami dla wszystkich – od osób fizycznych przez przedsiębiorców po samorządy i przedstawicieli rządu. Jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musimy się zmagać (w ostatnich latach praktycznie co roku), jest susza. To zjawisko, któremu niestety nie sposób zapobiec, a coraz wyższe temperatury sugerują, że w nadchodzących latach również trzeba się będzie z nim liczyć. Oczywiście walka z suszą jest w pewnym stopniu możliwa, a nawet potrzebna – doskonale wiedzą o tym rolnicy czy lokalne samorządy. Zdarza się na przykład, że konieczne jest wprowadzenie ograniczeń zużycia wody z sieci. Co mogą zrobić zarządy gmin i miast, aby do takich sytuacji dochodziło rzadziej?

Gromadzenie deszczówki a walka z suszą

Kurczące się zasoby wodne mają poważne skutki, odczuwalne na wielu obszarach życia – między innymi wpływają źle na gospodarkę w danym regionie. Mogą także utrudniać codzienne funkcjonowanie i pracę przedsiębiorców, rolników i osób prywatnych. Zakaz używania wody z sieci do podlewania ogródków czy napełniania basenów (co dla wielu osób jest ważne podczas upałów) to zaledwie przykład. Trudno się jednak dziwić samorządom, że podejmują takie działania – celem jest bowiem uniknięcie całkowitego wyczerpania się zapasów wody. Walka z suszą jest zatem niezbędna. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, by pogodzić ją z ograniczeniem wspomnianych niedogodności.

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup i montaż zbiorników retencyjnych. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie wody opadowej, którą następnie można wykorzystywać w okresach suszy. Takie rozwiązania dla gmin (a także dla przedsiębiorstw czy na mniejszą skalę nawet dla osób prywatnych) wiążą się oczywiście z pewną inwestycją, jednak z pewnością jest ona opłacalna.

Dlaczego warto inwestować w miejskie zbiorniki retencyjne?

Istnieje wiele rodzajów zbiorników retencyjnych. Różnią się rozmiarami, materiałami, z jakich je wykonano czy miejscem montażu. Łączy je jednak zastosowanie: w trakcie opadów umożliwiają gromadzenie wody deszczowej, która może być wykorzystana w późniejszym czasie – na przykład podczas suszy. Montując miejskie zbiorniki retencyjne, można się więc skutecznie zabezpieczyć przed skutkami wysokich temperatur i braku opadów. Zebraną deszczówkę gmina może wykorzystać między innymi do podlewania terenów zielonych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla samorządu, jak i mieszkańców danej miejscowości. Dzięki możliwości wykorzystania deszczówki często nie muszą już być narażeni na ograniczenia w korzystaniu z wody z miejskiego systemu we własnych domach.

Zbiorniki retencyjne – nie tylko do walki z suszą

Miejskie zbiorniki retencyjne pozwalają się oczywiście zabezpieczyć na wypadek suszy, gromadząc wodę potrzebną do celów przemysłowych czy do nawadniania. To jednak niejedyna ich zaleta. Równie istotne jest to, że w przypadku obfitych opadów deszczu część wody trafia do zbiornika, co zmniejsza ryzyko powodzi lub przeciążenia sieci kanalizacyjnej. Skuteczne rozwiązania dla gmin z zakresu retencji są też ekologiczne. Regulują przepływ wody, a gromadząc deszczówkę w zamkniętych zbiornikach, można też ograniczyć erozję gleby. Jeśli jesteś przedstawicielem samorządu, już dziś skontaktuj się z nami w sprawie zbiorników!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts