23

paź

Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?

miejsce na zbiornik podziemny na wodę deszczową

Uciążliwy problem braku wody

Ocieplanie się klimatu już nie jest teorią, przed którą przestrzegali nas meteorolodzy. Obecnie to palący problem. Średnie miesięczne temperatury znacznie podwyższyły się w porównaniu z ubiegłymi latami, natomiast miesięczne sumy opadów spadły do tak krytycznego poziomu, jakiego nie przewidywali nawet najbardziej sceptyczni hydrolodzy. Kurczące się zasoby wód podziemnych oraz wysychające zbiorniki i cieki powierzchniowe powodują, że indywidualni odbiorcy muszą samodzielnie zacząć dbać o dostępność wody. W tym celu idealnie posłużą zbiorniki na deszczówkę podziemne.

Spółki wodociągowe coraz częściej informują o przerwach w dostawach, a w niektórych dużych miastach, zwłaszcza w sezonie letnim, punkty czerpalne w mieszkaniach przestają wieczorami działać. Wtedy na ulicach pojawiają się beczkowozy. Osoby obsługujące tego typu sprzęt dystrybuują wodę w określonych ilościach, więc nie każdy otrzymuje tyle, ile faktycznie potrzebuje. Wymogi konsumpcyjne zazwyczaj zostają zaspokojone, ale inne już nie. To właśnie w takich sytuacjach największymi wygranymi są właściciele pojemników magazynujących, do których zaliczamy zbiorniki na deszczówkę podziemne. Z roku na rok rośnie na nie popyt, co jest dobrym prognostykiem.

Gdzie najlepiej zlokalizować zbiornik na deszczówkę pod ziemią?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć sobie na postawione powyżej pytanie, należy wybrać taki zbiornik na deszczówkę pod ziemią, który przechowa ilość cieczy adekwatną do naszych wymagań. Producenci oferują zasobniki o pojemnościach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy litrów. Dodatkowym usprawnieniem są zróżnicowane kształty, co pozwala lepiej dopasować akcesorium do istniejącej infrastruktury umieszczonej w gruncie.

I właśnie ta infrastruktura powinna być przedmiotem wnikliwej analizy. Przed wykonaniem wykopu obowiązkiem inwestora jest zbadanie dostępnych planów i ustalenie, gdzie w ziemi poprowadzony jest rurociąg wodociągowy, kanalizacyjny, ciepłowniczy, gazowy, telekomunikacyjny czy energetyczny. Oczywiście nie każdy budynek jest podłączony do wszystkich wspomnianych mediów, ale umiejscowienie istniejących magistrali musi zostać odkryte przed pierwszym wbiciem łopaty.

Następna wskazówka to sąsiedztwo roślin. Lepiej oddalić zbiornik na deszczówkę pod ziemią od drzew i krzewów. Ich systemy korzeniowe mogą być powodem uszkodzenia obudowy, a to z kolei determinuje uciążliwe w naprawie wycieki. Poza tym nasiąknięte podłoże charakteryzuje się niestabilnością. W ekstremalnych sytuacjach dochodzi nawet do podmycia fundamentów budynku. To bardzo niebezpieczne zjawisko, stąd lepiej go uniknąć.

Zbiorniki na deszczówkę podziemne wkopuje się stosunkowo płytko. Większość producentów zaleca przykryć wierzch zasobnika warstwą gleby nie grubszą niż 50 cm. Jest to spowodowane faktem, że niemal wszystkie dostępne na rynku pojemniki wytwarzane są z tworzyw sztucznych, a więc duży nacisk na strukturę często doprowadza do pęknięć. Dostawanie się gruntu do środka zanieczyszcza zawartość. Mając na względzie tę wytyczną, dobrze odsunąć zbiornik na deszczówkę pod ziemią od drogi, by wyeliminować ewentualne obciążenie wynikające z ruchu pojazdów.

Reasumując, zbiorniki na deszczówkę podziemne umieszczamy w lokalizacjach niezagospodarowanych. Minimalne odległości, które koniecznie trzeba zachować, to 5 metrów od domu oraz 2 metry od granicy działki. W razie niespodziewanej kontroli nadzoru budowlanego wyszczególnione wartości mają ogromne znaczenie.

Przydatne zbiorniki na deszczówkę podziemne

Do jakich celów można wykorzystać zbiornik na deszczówkę pod ziemią? Przede wszystkim do celów typowo użytkowych. Zgromadzona w nim zawartość przyczyni się do podniesienia efektywności przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Podlewany trawnik przez cały sezon będzie zaskakiwał witalnością, a punktowe ubytki spowodowane brakiem wilgoci zostaną skutecznie wyeliminowane. Optymalnie nasiąknięta gleba zapewni harmonijny rozwój uprawom w warzywniaku.

Zbiorniki na deszczówkę podziemne doskonale sprawdzą się podczas mycia elewacji, samochodu, czy innych elementów wyposażenia nieruchomości. Warto podkreślić, że przysłużą się zarówno typowemu domkowi jednorodzinnemu, jak i obiektowi wielkopowierzchniowemu z dużą liczbą lokali mieszkalnych. Ich rewelacyjne właściwości docenią także właściciele gospodarstw rolnych, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest naprawdę spore. Zbiornik na deszczówkę pod ziemią zawsze się opłaca, więc inwestycja w tego typu asortyment okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts