23

paź

Szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Ekologiczne oczyszczalanie ścieków a szambo

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia? Nie zawsze będziesz miał taki wybór!

Zaczniemy od wyjaśnienia pewnych aspektów prawnych, które normują kwestię sposobu odprowadzania ścieków na danym terenie. Może zdarzyć się tak, że zostaniesz pozbawiony możliwości dokonania wyboru, gdyż lokalne władze narzucają konkretne rozwiązanie.

Kluczowe znaczenie ma tutaj plan zagospodarowania przestrzennego lub konkretne przepisy obowiązujące w gminie. W efekcie nie w każdym miejscu można budować przydomowe instalacje oczyszczające ścieki. Jeśli planujesz taką inwestycję, musisz zacząć od wizyty w lokalnym urzędzie. Pamiętaj również, że masz obowiązek dokonania zgłoszenia budowy, jeśli jej wydajność jest mniejsza, niż 7,5 m3 na dobę. Przy większych oczyszczalniach potrzebne będzie pozwolenie.

Warunki terenowe również mogą mieć wpływ na wybór

Lokalne przepisy to nie wszystko. Budowa szamba lub oczyszczalni ścieków może być uzależniona od konkretnych warunków terenowych. W przypadku zbiornika na nieczystości musisz trzymać się następujących wymogów:

  • jeśli szambo jest w pobliżu okien lub drzwi wejściowych, musi być odsunięte na odległość minimum 5 metrów,
  • należy zachować przynajmniej 2 metry odstępu od dróg, chodników i granic działki. Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą spełnić więcej warunków, w tym m.in.:
  • zachowanie przynajmniej 30 metrów odstępu od studni (ujęcia wody pitnej), również wtedy, gdy jest na sąsiedniej działce,
  • nie mniej, niż 3 metry odstępu od budynków, drzew oraz różnych krzewów,
  • zbudowanie nitek drenażowych o długości mieszczącej się w zakresie od 9 m do 25 m (dodatkowo pomiędzy każdą z nich trzeba zachować przynajmniej 1,5 m odstępu).

Takie wymagania sprawiają, że niestety czasem nie ma możliwości zbudowania oczyszczalni, szczególnie na mniejszych działkach.

Zbiorniki na szambo a przydomowe oczyszczalnie ścieków – zalety i wady

Czas zająć się aspektami eksploatacyjnymi, które na pewno będą dla Ciebie ważne, jeśli masz możliwość dokonania wyboru. Wady oraz zalety obu tych rozwiązań przejrzyście prezentuje poniższa tabela:

Zbiornik na ściekiPrzydomowa oczyszczalnia nieczystości
Rozwiązanie nieekologiczne, szczególnie przy szambach betonowych, przez które mogą przesączać się nieczystościPrzedsięwzięcie sprzyjające ochronie środowiska
Niski koszt zakupu oraz budowyInwestycja jest kosztowna
Droga eksploatacja (przeciętnie jest to około 3600 zł rocznie za odbiór nieczystości)Minimalny koszt eksploatacji (średnio około 250 zł na rok)

Wyraźnie widać, że droga budowa przydomowej oczyszczalni na ścieki wcale nie musi być wadą. Bardzo tania eksploatacja sprawia, że inwestycja szybko się zwraca. Decydując się na to rozwiązanie, już po kilku latach zaczniesz oszczędzać, a i jednocześnie zadbasz o środowisko naturalne.

Inwestując w szambo lub oczyszczalnię stawiaj na sprawdzone rozwiązania

Powyższe informacje na pewno ułatwią Ci dokonanie trafnego wyboru. Jeśli jesteś już na etapie poszukiwania konkretnego rozwiązania, koniecznie zajrzyj na naszą stronę. W HYDROMIL sprzedajemy zarówno nowoczesne szamba, jak i wydajne, przydomowe oczyszczalnie ścieków. To produkty najwyższej jakości, które zamówisz w konkurencyjnej cenie!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts