23
paź
Separator substancji ropopochodnych – co to jest? Jak działa?
Co to jest separator substancji ropopochodnych i jak działa?
Separator substancji ropopochodnych jest urządzeniem, które służy do podczyszczenia wody opadowej w celu oddzielenia zanieczyszczeń węglowodorów z powierzchni parkingowych lub podjazdów przed odprowadzeniem deszczówki do zbiornika.
Zasada działania separatora jest bardzo prosta. Opiera się na zasadzie grawitacji oraz różnicy gęstości wody i tłuszczu. W separatorze ciężkie osady osiadają na dnie, podczas gdy lżejsze, takie jak olej, wypływają na powierzchnię.
Budowa separatora substancji ropopochodnych
Oferowane separatory zintegrowane są z osadnikiem (piaskowaniem) i wyposażone są w filtr z wkładem koalescencyjnym. Wykonane zostały z polietylenu o wysokiej jakości metodą formowania rotacyjnego dzięki czemu zbiornik jest trwały i szczelny na długie lata. Należy pamiętać, że każdy separator musi posiadać urządzenie zabezpieczające, które w sposób automatyczny odcinają odpływ ścieków z separatora. Uruchomienie automatycznego zamknięcia informuje jednocześnie o bezwzględnej konieczności opróżnienia separatora z substancji olejowych.
Rodzaje separatorów substancji ropopochodnych
Zgodnie z obowiązującą normą ze względu na klasę oczyszczania wyróżniamy różne modele separatorów: klasę I i II.
Klasa I, do której należą separatory z wkładem koalescencyjnym lub lamelowym gwarantują osiągnięcie stężenia substancji na poziomie niższym niż 5 mg/l.
Z kolei poziom II to urządzenia oczyszczające za pomocą procesu sedymentacji i flotacji osiągające stężenie substancji ropopochodnych niższe niż 100 mg/l.
Należy pamiętać, że separator może być wyposażony w osadnik, w którym ma miejsce efektywne oczyszczanie zanieczyszczeń w postaci piasku, kamieni czy żwiru a także w komorę pomp. Umożliwiają one przepompowywanie substancji do miejsca oczyszczania. Na rynku można także spotkać separatory wyposażone w by-pass, który daje możliwość ominięcie przez wodę separatora przy np. zbyt dużych opadach.
Zamów separator od sprawdzonej firmy!
W naszej ofercie proponowane separatory spełniają wszystkie normy i atesty pozwalające na instalację na terenie kraju. W celu doboru odpowiedniego separatora zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą aby zakupiony produkt spełniał wszystkie Państwa oczekiwania.
RELATED
Posts
Porównanie zbiorników naziemnych i podziemnych na deszczówkę – wady i zalety
Wybór zbiornika na deszczówkę warto dobrze przemyśleć. Jest to ważne z kilku powodów. To, że warto korzystać z tego typu...
Innowacyjne rozwiązania w zbiornikach retencyjnych na deszczówkę
Zainstalowanie zbiornika na deszczówkę daje wiele możliwości. To nie tylko zagospodarowanie wody opadowej, wpływające na ekologię, ale także rozwiązanie ekonomiczne,...
Zbiorniki na wodę pitną – jakie materiały są najbezpieczniejsze?
Wybór optymalnego zbiornika do przechowywania wody ma kolosalne znaczenie, zwłaszcza jeśli mowa o wodzie pitnej. Kwestie bezpieczeństwa odgrywają w tym...