23

paź

Separator substancji ropopochodnych – co to jest? Jak działa?

Oczyszczanie wód opadowych – separatory substancji ropopochodnych

Co to jest separator substancji ropopochodnych i jak działa?

Separator substancji ropopochodnych jest urządzeniem, które służy do podczyszczenia wody opadowej w celu oddzielenia zanieczyszczeń węglowodorów z powierzchni parkingowych lub podjazdów przed odprowadzeniem deszczówki do zbiornika.

Zasada działania separatora jest bardzo prosta. Opiera się na zasadzie grawitacji oraz różnicy gęstości wody i tłuszczu. W separatorze ciężkie osady osiadają na dnie, podczas gdy lżejsze, takie jak olej, wypływają na powierzchnię.

Budowa separatora substancji ropopochodnych

Oferowane separatory zintegrowane są z osadnikiem (piaskowaniem) i wyposażone są w filtr z wkładem koalescencyjnym. Wykonane zostały z polietylenu o wysokiej jakości metodą formowania rotacyjnego dzięki czemu zbiornik jest trwały i szczelny na długie lata. Należy pamiętać, że każdy separator musi posiadać urządzenie zabezpieczające, które w sposób automatyczny odcinają odpływ ścieków z separatora. Uruchomienie automatycznego zamknięcia informuje jednocześnie o bezwzględnej konieczności opróżnienia separatora z substancji olejowych.

Rodzaje separatorów substancji ropopochodnych

Zgodnie z obowiązującą normą ze względu na klasę oczyszczania wyróżniamy różne modele separatorów: klasę I i II.

Klasa I, do której należą separatory z wkładem koalescencyjnym lub lamelowym gwarantują osiągnięcie stężenia substancji na poziomie niższym niż 5 mg/l.
Z kolei poziom II to urządzenia oczyszczające za pomocą procesu sedymentacji i flotacji osiągające stężenie substancji ropopochodnych niższe niż 100 mg/l.
Należy pamiętać, że separator może być wyposażony w osadnik, w którym ma miejsce efektywne oczyszczanie zanieczyszczeń w postaci piasku, kamieni czy żwiru a także w komorę pomp. Umożliwiają one przepompowywanie substancji do miejsca oczyszczania. Na rynku można także spotkać separatory wyposażone w by-pass, który daje możliwość ominięcie przez wodę separatora przy np. zbyt dużych opadach.

Zamów separator od sprawdzonej firmy!

W naszej ofercie proponowane separatory spełniają wszystkie normy i atesty pozwalające na instalację na terenie kraju. W celu doboru odpowiedniego separatora zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą aby zakupiony produkt spełniał wszystkie Państwa oczekiwania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts