23

paź

Rozsączanie wody deszczowej w gruncie – dobór urządzeń i wymiarowanie układu

Skrzynki rozsączające

Dlaczego warto zainwestować w instalację do zagospodarowania deszczówki?

Niska retencja wody to w ostatnim czasie problem wielu regionów naszego kraju. W dużej mierze jest to efekt nadmiernego betonowania terenów zielonych. Obecnie regularnie zmagamy się z bardzo długimi okresami suszy. Opady pojawiają się coraz rzadziej, a do tego często deszcz pada krótko i ma ulewny charakter. W efekcie deszczówka nie wsiąka do gruntu i w zasadzie w większości spływa np. do kratek ściekowych. Inwestując w odpowiednią instalację rozsączającą możesz zatrzymać ją na swoim terenie.

Najważniejsze zalety systemu

Wkopanie w ziemię np. specjalnych skrzynek rozsączających deszczówkę pozwala od razu wykorzystać ją do nawodnienia terenu. Zbudowany z nich system może ją zbierać m.in. z dachów budynków, tarasów i podjazdów znajdujących się na posesji. Instalacja tego typu ma wiele istotnych zalet:

  • jest tania i stosunkowo prosta w budowie,
  • nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych,
  • sprzyja ochronie środowiska,
  • jest całkowicie bezobsługowa,
  • pozwala na zwiększenie retencji wody i utrzymanie nawodnienia gruntu na optymalnym poziomie.

Rodzaje urządzeń do rozsączania deszczówki

Jeśli zdecydujesz się zbudować system do zagospodarowania wód opadowych, będziesz musiał dobrać odpowiednie urządzenia. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć:

  • skrzynki rozsączające wodę deszczową,
  • klasyczne rury drenażowe,
  • studnie chłonne,
  • tunele do rozsączania deszczówki.

Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze uzależniony jest od warunków terenowych oraz powierzchni, z której woda opadowa będzie zbierana.

Rury drenażowe

Z pewnością jest to rozwiązanie najtańsze, a do tego bardzo proste w montażu. Wystarczy wykopać wąskie rowki, w których następnie umieszcza się rury podłączone m.in. do rynien dachowych. Niestety system ten wykazuje się bardzo niską wydajnością. W efekcie nie sprawdzi się w miejscach, w których deszczówka jest odprowadzana z dużej powierzchni.

Skrzynki rozsączające wodę deszczową

Ten stosunkowo niewielki element nie tylko rozprowadza deszczówkę na dużej powierzchni, ale także ma zdolność do jej magazynowania. Dzięki temu grunt jest nawadniany jeszcze przez długi czas po ustąpieniu opadów. Pamiętaj, że skrzynkę do rozsączania wody deszczowej powinno stosować się w miejscach, w których ziemia wykazuje się dużą chłonnością.

Tunele rozsączające deszczówkę

Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie instalacja musi być usadowiona bardzo płytko w gruncie. Urządzenia te wykazują się długą żywotnością i przyzwoitą wydajnością. Ważną ich zaletą jest modułowa budowa – tunele można łączyć w większe systemy do nawadniania nawet bardzo rozległych terenów.

Studnia chłonna

Urządzenie to znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie deszczówka jest odprowadzana z dużej powierzchni. W studni można zgromadzić ogromne ilości wody deszczowej – jest ona stopniowo uwalniania do gruntu. Spore rozmiary elementu wymagają jednak przygotowania dość głębokiego wykopu. Rozsączanie deszczówki ma charakter punktowy, ale istnieje możliwość łączenia ze sobą urządzeń i budowania większego systemu.

Stawiaj na instalacje odznaczające się długą żywotnością

Wiesz już, czym różnią się od siebie poszczególne urządzenia do zagospodarowania deszczówki i jak dobrać je do potrzeb. Pamiętaj jednak, że instalację wkopujesz do gruntu, a więc poszczególne jej elementy muszą być wykonane z solidnych materiałów. Wyłącznie takie produkty znajdziesz w naszym sklepie HYDROMIL – sprawdź ofertę już dziś! Sprzedajemy m.in. nowoczesne skrzynki rozsączające wodę deszczową . Urządzenia wyróżniają się długą żywotnością i dużą wydajnością działania, a przy tym są tanie w zakupie!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts