26

wrz

Porównanie zbiorników naziemnych i podziemnych na deszczówkę – wady i zalety

Wybór zbiornika na deszczówkę warto dobrze przemyśleć. Jest to ważne z kilku powodów. To, że warto korzystać z tego typu konstrukcji, nie ulega wątpliwości. Dzięki gromadzeniu wody opadowej można mieć pod ręką duże zapasy, które można wykorzystać do podlewania, mycia lub czynności sanitarnych. Nie zawsze jednak określony model będzie pasował do konkretnej działki, między innymi ze względów stylistycznych czy infrastrukturalnych. Czasami po prostu może nie być miejsca na montaż takiej konstrukcji. Na szczęście zbiorniki na deszczówkę występują w wielu różnych wariantach, co sprawia, że można je dopasować idealnie do potrzeb.

Naziemny czy podziemny – jaki zbiornik wybrać?

Podstawowym rozróżnieniem, jeśli chodzi o formy zbiorników służących do gromadzenia deszczówki, jest miejsce ich montażu. Są dostępne modele naziemne oraz podziemne. Tak jak w wielu innych przypadkach każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z tego powodu należy poważnie się zastanowić, który model sprawdzi się najlepiej.

Głównym aspektem w przypadku doboru zbiorników na deszczówkę jest ich pojemność. Wiadomo, że w różnych okolicznościach różne są też wymagania. Jeśli chce się gromadzić większą ilość wody opadowej, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele podziemne. Obecny rynek zapewnia możliwość wyboru większej liczby konstrukcji o dużych gabarytach. Oczywiście ważne jest przy tym, jaka przestrzeń na posesji jest do dyspozycji i czy w ogóle jest szansa na wykonanie wykopu pozwalającego na instalację podziemnej konstrukcji.

Montaż jest kolejną kwestią, która wpływa na decyzję związaną z wyborem zbiornika. Wiadomo, że model stojący na gruncie jest dużo łatwiejszy do zainstalowania, co pozwala na szybsze rozpoczęcie eksploatacji. Pod tym względem dylemat naziemne vs. podziemne jest rozstrzygnięty i wygrywa model naziemny. Wystarczy ustawić go na powierzchni i podłączyć pompę, aby skorzystać z wody i podlać rośliny, krzewy czy uprawy. Oczywiście wkopany w grunt zbiornik nie zajmuje przestrzeni np. na terenie ogrodu. Na ten aspekt również należy zwrócić uwagę. Montaż podziemnej konstrukcji jest jednak bardziej wymagający. Konieczne jest wykonanie wykopu, co ma wpływ na pracę maszyn na obszarze gospodarstwa domowego. Bez wątpienia oznacza to więc zarówno więcej poświęconego czasu, jak i więcej działań związanych z instalacją.

Estetyka – wady i zalety różnorodnych zbiorników na deszczówkę

Być może ten czynnik nie odgrywa fundamentalnej roli, jednak bez wątpienia każdy właściciel posesji zwraca też uwagę na estetykę. Oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się, że dokonanie optymalnego wyboru nie jest takie trudne. Modele podziemne znajdują się poniżej powierzchni gruntu, nie wpływając na wygląd posesji i dlatego wiele osób sięga właśnie po takie rozwiązanie. Jednak w tym przypadku mogą się sprawdzić nie tylko podziemne zbiorniki. Modele naziemne są dostępne w rozmaitych wariantach, a wiele z nich wygląda estetycznie. Oferowane są w różnorodnych stylach czy wersjach kolorystycznych. Nie ma zatem problemu, aby dopasować je do charakteru czy wyglądu posesji.

Okazuje się zatem, że wybór zbiornika na deszczówkę jest determinowany przez różnorodne czynniki. Poza tak ważnymi kwestiami, jak materiał wykonania lub pojemność, liczy się sposób bądź miejsce montażu. Z tego powodu wśród dostępnych produktów można znaleźć modele naziemne lub podziemne. W zależności od wymagań oraz możliwości należy postawić na jeden z nich. Oczywiście najważniejsze jest znalezienie konstrukcji, która najlepiej spełni swoją funkcję. Z tego powodu warto sięgnąć po produkty pochodzące od sprawdzonego i doświadczonego dostawcy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts