12

lip

Porównanie zbiorników na deszczówkę: plastikowe vs betonowe vs stalowe

Gromadzenie wody deszczowej to w obecnych czasach rozsądna praktyka. Jest nie tylko ekonomiczna, jako że pomaga obniżyć rachunki, lecz także ekologiczna. Wybór zbiornika deszczowego powinien być uzależniony od kilku istotnych czynników. Należy wziąć pod uwagę między innymi pojemność czy wykorzystane do produkcji materiały. Do wyboru jest wiele modeli – mogą mieć pojemność sięgającą od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy litrów, a także być wyprodukowane z różnych surowców, takich jak beton, plastik czy stal.

Porównanie materiałów zbiorników – ważne są łączne koszty montażu.

W przypadku zbiorników na deszczówkę jednym z najważniejszych parametrów jest odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wilgoć czy nacisk rozmaitych sił. Oczywiście rodzaj zbiornika deszczowego ma tu ogromne znaczenie, ponieważ inne wymagania dotyczą na przykład konstrukcji naziemnych, a inne – podziemnych. Jeśli chodzi o instalację pod ziemią, modele betonowe sprawdzają się lepiej niż plastikowe czy stalowe, ponieważ cechują się większą wytrzymałością. Nie oznacza to jednak, że plastik i stal nie nadają się do użytku podziemnego. W ich przypadku warto jednak pamiętać o ewentualnych dodatkowych zabezpieczeniach – zwłaszcza w sytuacji, gdy nad zakopanym w gruncie zbiornikiem odbywa się ruch pieszy lub kołowy.

Zbiorniki plastikowe z polietylenu są troszkę droższe niż betonowe, ale zaoszczędzamy na kosztach montażu. Do montażu zbiornika betonowego potrzebny jest dźwig, którego wynajęcie jest drogie, a do tego nie wszędzie dźwig może wjechać.

Innym ważnym aspektem jest szczelność zbiornika na deszczówkę. Zbiorniki polietylenowe mają 100% szczelności. Ważne jest odpowiednie zamontowanie zgodnie z instrukcją montażu. Zbiorniki betonowe mają w ściankach zbrojenie, które z czasem może korodować, przez co zbiornik może się rozszczelnić.

Warto wziąć pod uwagę powyższe aspekty i przekalkulować sobie łączne koszty inwestycji patrząc długofalowo. 

Rodzaje zbiorników deszczowych a rozwój glonów

Gromadzenie deszczówki powinno się odbywać wyłącznie w zbiornikach, w których nie rozwijają się glony ani mikroorganizmy mogące wpływać negatywnie na jakość wody. Okazuje się jednak, że porównanie materiałów zbiorników nie jest tu konieczne – zarówno w przypadku modeli betonowych, jak i stalowych czy plastikowych jest możliwe uniknięcie sytuacji, w których w wodzie pojawiają się szkodliwe organizmy. Ważniejsze od zastosowanego materiału są bowiem kolor i umiejscowienie zbiornika. Należy przede wszystkim zamontować go w cieniu, tak aby uniknąć ekspozycji na wysokie temperatury.

Wybór zbiornika deszczowego wpływa na łatwość transportu

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt związany z rodzajami zbiorników deszczowych – to waga całej konstrukcji, bezpośrednio wynikająca z wykorzystanego do produkcji materiału. Zdecydowanie najlżejsze są modele plastikowe. Niewielka masa w znacznym stopniu ułatwia transport i montaż produktu na terenie posesji. W razie uszkodzenia i konieczności naprawy lub chęci odsprzedaży czy zmiany lokalizacji niższa waga również stanowi atut.

Szukając najlepszego zbiornika do gromadzenia wody deszczowej, z całą pewnością warto dokonać porównania materiałów zbiorników z uwzględnieniem własnych potrzeb. Dzięki temu uda się dokonać właściwego wyboru, a obsługa systemu będzie łatwa oraz bezpieczna. Doświadczeni dostawcy oferują doradztwo oraz wsparcie w przypadku problemu z doborem zbiornika. Analiza wszystkich istotnych parametrów bez wątpienia pozwoli na podjęcie właściwej decyzji. Skontaktuj się z nami już dziś!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts