23

paź

Jaki zbiornik na szambo dla 4 osób?

zbiornik na szambo lub deszczówkę

Standardowy zbiornik na szambo dla 4 osób

Obliczając, jaką pojemność powinien mieć zbiornik na szambo, warto pamiętać o tym, że lepiej nieco zawyżyć szacunki. W przeciwnym wypadku może okazać się, że szambo trzeba opróżniać np. co dwa tygodnie, co znacząco podniesie koszty związane z eksploatacją. Można przyjąć, że jedna dorosła osoba produkuje od 2,5 m3 do 2,8 m3 zanieczyszczeń w skali miesiąca. Oznaczałoby to, że do zbiornika na szambo dla 4 osób będą spływały w tym okresie zanieczyszczenia zajmujące co najmniej 10m3. Większość czteroosobowych rodzin decyduje się na szambo o 12m3, ale dobrym pomysłem może się okazać zakup nieco większego zbiornika. Dzięki temu w sytuacji, w której wywóz ścieków się opóźni, zbiornik na pewno się nie przeleje.

Oczywiście wspomniane powyżej wartości dotyczące ilości zanieczyszczeń są uśrednione. Jeżeli komuś zależy na bardziej precyzyjnych wyliczeniach, dopasowanych do jego gospodarstwa domowego, zawsze można sprawdzić, jakie dokładnie ma się dotychczasowe zużycie wody, a następnie podzielić to przez ilość tygodni lub miesięcy. W tym momencie warto zaznaczyć, że ilość ścieków nie jest jedynym parametrem, który należy uwzględnić podczas określania częstotliwości odbierania ścieków. Chodzi tutaj również o kwestie higieniczne. Można przyjąć, że odległość pomiędzy wypompowywaniem zanieczyszczeń nie powinna wynosić więcej niż miesiąc.

Zmniejszenie zużycia wody, czyli mniejszy zbiornik na szambo

Jak już wyjaśniliśmy, zbiornik na szambo powinien być opróżniany co 34 tygodnie. Warto jednak mieć na uwadze, że wprowadzając konkretne rozwiązania można produkować mniej ścieków i zanieczyszczeń, co pozytywnie wpłynie na domowy budżet oraz na środowisko. Prysznic zamiast kąpieli w wannie, korzystanie z ekologicznych programów podczas prania i zmywania naczyń – to tylko niektóre z metod pozwalających na oszczędzanie wody. Oszczędne gospodarstwo domowe dbające o to, żeby produkcja ścieków była możliwie niska, może sobie pozwolić na zakup nieco mniejszego zbiornika. Choć jednocześnie należy pamiętać o tym, że warto sobie zostawić pewien margines, na wypadek większego zużycia wody.

Wybierając zbiornik na szambo dla 4 osób można zdecydować się na produkt betonowy lub wykonany z tworzywa sztucznego. Te pierwsze są cięższe i lepiej sprawdzają się w przypadku gruntów bardzo podmokłych. Zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych są za to prostsze w montażu. Materiał nie ma za to wpływu na łatwość wybierania ścieków. Jedyne o co należy dbać, to o szczelność zbiornika, aby nie skazić okolicznych gruntów i wód.

Sprawdź naszą ofertę - zbiorniki na szambo


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts