23

paź

Jaką pompę dobrać do zbiornika na deszczówkę?

pompa-do-zbiornikow-na-deszczowke.jpg

Najważniejsze rodzaje pomp do deszczówki

W instalacjach do gromadzenia deszczówki woda opadowa wpływa do zbiornika podziemnego lub naziemnego. Wcześniej przechodzi przez system filtrów, gdzie usuwane są z niej większe zanieczyszczenia stałe. Ponieważ należy ją później dostarczyć do budynku lub np. rozprowadzić na ogród, konieczne jest włączenie do instalacji specjalnych pomp. Na rynku znajdziesz wiele ich rodzajów, a do najważniejszych należy zaliczyć urządzenia:

  • samozasysające, czyli wirowe, działające na zasadzie różnicy podciśnień,
  • wielostopniowe, które generują ciśnienie poprzez system kilku wirników,
  • tworzące tzw. układ pompowy, zaprojektowany do ściśle określonych zadań.

Oprócz tego powyższe pompy dzieli się na zewnętrzne oraz zatapialne, które mogą być dodatkowo wyposażone w wyłącznik pływakowy. Rozróżnia się także urządzenia automatyczne oraz manualne.

Jaka pompa do zbiorników na deszczówkę?

Czas zająć się tym, co najważniejsze, a więc doborem urządzenia zasysającego wodę do konkretnej instalacji. Wybór zależy przede wszystkim od tego, jak planujesz wykorzystać deszczówkę. Najczęściej gromadzi się ją w zbiornikach w celu:

  • ręcznego podlewania ogrodu,
  • automatycznego nawadniania terenów zielonych,
  • rozprowadzenia po budynku i wykorzystania m.in. do spłukiwania toalety.

Pompa do ręcznego podlewania ogrodu

W tym przypadku zazwyczaj wykorzystuje się pompy samozasysające. Najlepsze modele tych urządzeń są w stanie zassać wodę znajdującą się do 7 metrów pod nimi. Są proste w obsłudze, wydajne, a do tego mogą pracować w trudnych warunkach. Dzięki odpowiednim złączom można podłączyć do nich wąż ogrodowy lub np. system zraszający.

Podczas zakupu zwróć uwagę na to, że pompa wykonana w klasie IP44 musi być chroniona przed zalaniem. Do zbiorników na deszczówkę możesz włożyć tylko te urządzenia, które spełniają standardy szczelności IP68.

Pompy do systemów automatycznego podlewania ogrodów

Jeśli korzystasz z systemu automatycznego nawadniania zieleni, najlepiej wybierz pompę zanurzeniową. Urządzenie powinno być wyposażone w wyłącznik pływakowy. W okresie letnim może dojść do sytuacji, w której zabraknie deszczówki w zbiorniku. Pływak wykryje niski poziom wody, uruchamiając elektrozawór zamontowany na rurze wodociągowej. Po zmagazynowaniu odpowiedniej ilości dopływ zostanie automatycznie odcięty. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność ciągłości pracy systemu do podlewania ogrodu.

Doprowadzenie deszczówki do domu

W tym przypadku wybór zależy od konkretnej instalacji. Często w budynkach montuje się tzw. centralę rozprowadzającą wodę do konkretnych miejsc. Alternatywą jest wielostopniowa, zanurzeniowa pompa do zbiorników na deszczówkę. Pamiętaj, że w domu musi znajdować się tzw. instalacja dualna, która umożliwia niezależnie korzystanie z wodociągu, dającego dostęp do wody pitnej.

Kup pompę z pomocą specjalistów

Wybór konkretnego rodzaju urządzenia tłoczącego wodę to za mało, aby mieć pewność, że instalacja będzie miała dobrą wydajnością. Istotne jest także to, aby pompa do zbiorników na deszczówkę odznaczała się odpowiednimi parametrami technicznymi. Z tego powodu polecamy skorzystanie z pomocy specjalistów – najlepiej już teraz skontaktuj się z naszą firmą HYDROMIL. Sprzedajemy najlepsze urządzenia tego typu, a do tego zapewniamy wsparcie przy ich wyborze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts