23

paź

Jak połączyć dwa zbiorniki na deszczówkę?

Rodzaje zbiorników do przechowywania deszczówki

Zanim omówimy kwestię tego, jak połączyć zbiorniki, wyjaśnijmy, czym one są, dlaczego warto z nich korzystać i jakie wyróżniamy rodzaje zbiorników na deszczówkę. Zbieranie wody deszczowej ma mnóstwo zalet, które docenią nie tylko miłośnicy ogrodnictwa. Oczywiście podlewanie roślin jest jednym z najczęstszych zastosowań deszczówki, wodę deszczową można jednak wykorzystać również do mycia samochodu czy przy domowych porządkach. Zasadniczo woda deszczowa sprawdza się w większości zastosowań, jednak nie powinna być wykorzystywana jako woda pitna. Zbieranie deszczówki pozwala na zmniejszenie rachunków za wodę, a także na oszczędzanie wody pitnej, co pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na  grubość portfela.

Zbiorniki na deszczówkę dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  • naziemne – umożliwiają prosty dostęp do wody w każdej chwili. Ten rodzaj zbiorników można postawić w dowolnym miejscu,
  • podziemne – ogromną zaletą tego rodzaju zbiorników jest to, że nie zajmują przestrzeni w ogrodzie ani przy domu, a dodatkowo pozwalają na gromadzenie znacznych ilości wody. Niestety w niektórych miejscach nie można go umieścić ze względu na nieodpowiedni grunt. Sam montaż również bywa nieco wymagający.

W naszej ofercie znajdują się oba rodzaje zbiorników. W przypadku produktów wkopywanych w ziemię prowadzimy indywidualną wycenę, ponieważ dużo zależy od rodzaju gleby oraz wielkości zbiornika. Natomiast naziemne zbiorniki na deszczówkę dostępne są w określonych cenach. Różnią się one pojemnością oraz designem, dzięki czemu można wybrać produkt, który będzie pasował do bryły domu lub stylu, w którym urządzony został ogród.

Dobre zbiorniki na deszczówkę i ich montaż

Każdy zbiornik wykonany jest z materiału, który pozwala na zachowanie właściwości wody. Dobrej jakości pojemnik na wodę deszczową ochroni deszczówkę przed nagrzaniem, światłem i zanieczyszczeniami. Dzięki temu woda znajdująca się w zbiorniku nie zmieni swojego składu, a dodatkowo nie rozwinie się w niej życie pod postacią glonów lub innych niepożądanych żyjątek.

Dodatkowo zbiorniki na wodę mogą być umieszczone pod ziemią lub na gruncie, dzięki czemu niezależnie od potrzeb można znaleźć rozwiązanie, które będzie dostosowane do oczekiwań i warunków panujących na działce. Wodę znajdującą się w podziemnych zbiornikach można wykorzystywać w ogrodzie i w domu. Wystarczy wykonać proste podłączenie, które pozwoli na doprowadzenie wody do budynku. Warto jednak pamiętać, że zanim zdecydujemy się na zakup podziemnego zbiornika na deszczówkę, powinniśmy zorientować się jakie warunki gruntowo-wodne panują na działce. Chodzi o rodzaj gruntu (piasek, glina itp.) oraz czy występuje woda gruntowa- jeśli tak to na jakiej głębokości. Gdy woda gruntowa występuje dość wysoko i grunt jest podmokły przez warstwy gliny – nie należy się tym zrażać. Zbiorniki na deszczówkę z naszego sklepu można montować w takich warunkach, ale należy montaż wykonywać zgodnie z instrukcją montażu. Rozwiązania są dwa: Obsypka zbiornika mieszaniną piasku z cementem, lub druga opcja to odwodnienie gruntu wokół zbiornika poprzez drenaż i studnię z pompą wypompowującą wodę. Istotną kwestią podczas montażu zbiornika jest również pamiętanie o tym, żeby zostawić około 20 centymetrów przestrzeni wokół na piasek lub inny materiał sypki, ponieważ zbiornik nie powinien być bezpośrednio obłożny ziemią. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko powstania nacisków, które mogą doprowadzić do pęknięcia pojemnika. 

W przypadku zbiorników naziemnych montaż jest zdecydowanie prostszy i polega po prostu na umiejscowieniu pojemnika w wybranym przez siebie miejscu przy rurze spustowej od rynny. Warto pamiętać, że zbiorniki naziemne mają zdecydowanie mniejszą pojemność niż zbiorniki podziemne.

Optymalizowanie zbierania wody deszczowej – łączenie zbiorników

W zależności od miejsca zamieszkania oraz zużycia wody, zapotrzebowanie na deszczówkę może być bardzo różne. Z tego powodu w niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być łączenie zbiorników, w taki sposób, aby powstał system zbierania i przechowywania wody deszczowej, dający o wiele większe możliwości w zakresie wykorzystania deszczówki poprzez zwiększenie pojemności układu.

W naszej ofercie znajdują się zarówno zbiorniki podziemne, jak i nadziemne. Jeden i drugi rodzaj pojemników pozwala na łączenie ich w większe systemy. Zbiorniki na deszczówkę znajdujące się na powierzchni najłatwiej połączyć za pomocą króćców oraz odpowiedniego kawałka wężyka. Ważne, by wszystkie elementy miały taką samą średnicę. Wykorzystanie króćców, wężyka i uszczelek pozwala na skuteczne połączenie dwóch zbiorników z deszczówką, umożliwiając przelewanie się wody. Takie rozwiązanie sprawi, że jej poziom w obu zbiornikach będzie wyrównany. Naziemne zbiorniki można też łączyć za pomocą rur i uszczelek.

W przypadku pojemników znajdujących się pod ziemią można korzystać z tych samych metod. Należy jednak mieć na uwadze, że ich łączenie powinno odbyć się w momencie wkopywania zbiorników, tak, aby nie wystąpiła konieczność ponownego rozkopywania gruntu. Dobrym pomysłem może być poinformowanie naszych specjalistów o tym, że zakupione zbiorniki mają stać się częścią większego systemu zbierającego deszczówkę. Dzięki temu nasi pracownicy będą w stanie podpowiedzieć najlepsze rozwiązania lub pomóc w wybraniu produktów, które dobrze spełnią swoją funkcję jako system do zbierania i przechowywania deszczówki. 

Innym sposobem na połączenie zbiorników w baterie jest dospawanie króćców PE (z polietylenu). Należy zgłosić taką chęć na etapie zamawiania zbiorników. Króćce mogą być dospawane w dowolnych miejscach wskazanych przez klienta na podstawie rysunku technicznego. W tym przypadku zbiorniki można łączyć kształtkami PVC (mufy, kolana) lub kształtkami zgrzewanymi elektrooporowo.

Dzięki zbudowaniu podziemnego lub nadziemnego systemu zbierania deszczówki będziesz w stanie zaoszczędzić znaczną ilość wody pitnej, co przełoży się na niższe rachunki. W ten sposób zadbasz również o środowisko. Warto zainwestować w dobrej jakości system pozwalający na zbieranie i magazynowanie wody deszczowej. 

Sprawdź naszą ofertę! 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts