23

paź

Jak długo można przechowywać zapas wody pitnej?

Zbiorniki na wodę pitną

Od czego zależy czas przechowywania zapasu wody do picia?

Na to, jak długo płyn ze zbiornika będzie nadawała się do konsumpcji, wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście sposób przechowywania zapasu cieczy spożywczej. Planując lokalizację zbiornika na wodę pitną, pamiętaj, by do miejsca, w którym ma on być ustawiony, nie docierały promienie słoneczne. Najlepiej, by temperatura panująca na tym obszarze była umiarkowanie niska – wówczas woda będzie przydatna do użycia dłużej i zachowa swój naturalny smak.

Drugim ważnym elementem warunkującym przydatność spożywczą cieczy, jest tworzywo, z którego wykonano zbiornik do jej magazynowania. Przede wszystkim, powinny być to materiały odporne na korozję, utlenianie czy działanie skrajnych temperatur. Tworzywem, najczęściej wykorzystywanym do produkcji takich zasobników jest polietylen (PE) ze względu na swoją wytrzymałość termiczną oraz brak skłonności do korozji. Polietylenowe zbiorniki na wodę do picia są jednocześnie gwarancją wieloletniej szczelności, poza tym są lekkie, a ich transport nie sprawia problemów.

Ważne jest też to, aby taki zbiornik posiadał atest PZH.

Brak jest konkretnych wskazań co do tego, jak długo można przechowywać wodę pitną w zbiorniku. Z całą pewnością nie warto trzymać jej dłużej niż 1 rok, choć w zależności od warunków magazynowania, konieczna może być również częstsza wymiana zawartości zasobnika. Okresowe opróżnianie zbiornika związane jest również z koniecznością wykonywania jego konserwacji, w celu zapewnienia właściwych parametrów przechowywania oraz utrzymania dobrej kondycji samego urządzenia.

Jak bezpiecznie wykorzystywać zmagazynowane zapasy wody do picia?

Bez względu na to, czy ciecz w zbiorniku przechowywana jest przez miesiąc, czy pół roku, do jej konsumpcji należy podchodzić z ostrożnością. Aby upewnić się, że płyn wolny jest od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, takich jak bakterie, grzyby czy wirusy, warto uprzednio ją przegotować lub zdezynfekować za pomocą specjalnej tabletki. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu zużycia wody w zbiorniku. W tym celu możesz zaopatrzyć się w elektroniczny system pomiarowy, który pomoże kontrolować bieżący pobór cieczy.

Jeśli po upływie dużego czasu, np. 1 roku, woda nadal będzie zalegała w zbiorniku, warto zastanowić się nad jej alternatywnym użyciem. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że wykorzystanie jej do celów spożywczych będzie zagrożeniem dla zdrowia, podlej ogród, umyj auto lub zużyj ciecz do innych prac w gospodarstwie domowym. Najważniejszą zasadą, którą powinieneś kierować się, magazynując wodę pitną, jest bowiem zdrowy rozsądek.

Podsumowanie

W ofercie firmy HYDROMIL znajdziesz wysokiej jakości zbiorniki przeznaczone do przechowywania zapasów wody pitnej do celów spożywczych. Atestowane, wyprodukowane z bezpiecznych materiałów zasobniki pozwolą magazynować zapas cieczy spożywczej przez długi czas, przy zapewnieniu jej właściwych parametrów chemicznych, odżywczych oraz smakowych. Poszukujesz zbiornika na wodę? Skontaktuj się z nami już dziś i skorzystaj z fachowych porad naszych ekspertów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts