23

paź

Ile kosztuje zbiornik na szambo?

zbiornik na szambo

Szambo – czym jest i jaki zbiornik warto kupić?

Odprowadzanie nieczystości w sytuacji, gdy działka nie jest w pełni uzbrojona, odbywa się za pomocą szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na ścieki. Najważniejszym parametrem świadczącym o jakości zbiornika jest jego szczelność. Zbiornik na szambo może być wykonany z betonu, żelbetu lub tworzyw sztucznych. Warto również wspomnieć o tym, że szambo nie powinno być montowane na terenach zalewowych. Kupując zbiornik należy zadbać o to, by jego wielkość była dopasowana do ilości ścieków, które są produkowane w danym gospodarstwie domowym. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że lepiej kupić zbiornik za duży niż za mały. Za mała pojemność zbiornika wiąże się z częstszym wywozem ścieków, a każdy wywóz kosztuje około 150-200 zł.

Warto też dowiedzieć się jaką pojemność zbiornika ma lokalny wóz asenizacyjny wywożący nieczystości.

Chcąc kupić zbiornik na szambo, można wybierać wśród:

 • zbiorników betonowych – tego typu szamba wykonywane są z materiału o zmniejszonej nasiąkliwości i dużej masie, co może stanowić zaletę przy montowaniu szamba w podmokłym podłożu. Jednocześnie jednak montaż wymaga użycia dźwigu, co może znacząco podnieść koszt inwestycji,

 • zbiorników z tworzywa sztucznego – zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie, dzięki czemu ich montaż jest stosunkowo łatwy. Warto jednak mieć na uwadze to, że tego typu szamba nie powinny być montowane w bardzo podmokłych gruntach. Sposobem na możliwość montażu w takich warunkach jest obsypka zbiornika chudym betonem (mieszaniną piasku z cementem), lub odwodnienie terenu wokół zbiornika poprzez drenaż.

Oba rodzaje zbiorników nadają się do montażu przy gospodarstwach domowych. Kupując zbiornik, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Długa żywotność i wysoka szczelność to najważniejsze cechy, które powinien posiadać zbiornik na szambo.

Zbiornik wykonany z polietylenu ma gwarantowaną w 100% szczelność. W przypadku zbiorników wykonanych z betonu/żelbetu szczelność nie jest taka oczywista. Wilgo

zawarta w glebie wpływa niekorzystnie na beton i pręty zbrojeniowe w żelbecie, co może spowodować nieszczelność po jakimś czasie.

Koszty – ile zapłacisz za zbiornik na szambo?

Przejdźmy do sedna artykułu, a więc kwestii wyjaśnienia, ile kosztuje zbiornik na szambo. Pragniemy od razu podkreślić, że nie sposób podać tutaj jedną konkretną kwotę, w grę wchodzi bowiem wiele czynników determinujących koszty. Ceny za zbiorniki zależą przede wszystkim od ich pojemności oraz materiałów, z których zostały wykonane. Uśrednione ceny przedstawiają się następująco:

 • betonowy zbiornik o pojemności 8–10 tysięcy litrów – około 1500–2200 zł,

 • betonowy zbiornik o pojemności 10–12 tysięcy litrów – powyżej 2500 zł,

 • dwukomorowe betonowe zbiorniki o pojemności 12 tysięcy litrów – około 3000–3500 zł,

 • wykonane z tworzywa sztucznego zbiorniki o pojemności 2 tysięcy litrów – około 1500 zł,

 • wykonane z tworzywa sztucznego zbiorniki o pojemności 4–6 tysięcy litrów – 2200–4500 zł,

 • dwukomorowe, wykonane z tworzywa sztucznego zbiorniki o pojemności 12 tysięcy litrów – 5000 zł i więcej.

Jak widać, różnice w cenach, determinowane przez rodzaj i pojemność zbiornika są dosyć duże. Tym samym mowa o kwestiach, które warto dobrze przemyśleć jeszcze przed dokonaniem zakupu. Beton czy tworzywo sztuczne? Niezbędna będzie pojemność kilku czy kilkunastu tysięcy litrów? Na te pytania trzeba znaleźć konkretne odpowiedzi.

Warto jednak pamiętać, że zakup zbiornika na szambo to nie koniec wydatków związanych z odprowadzaniem ścieków. Oprócz tego konieczne jest połączenie zbiornika z wewnętrzną instalacją kanalizacji sanitarnej wychodzącej z budynku, zakotwiczenia szamba, wykonanie, a następnie zasypanie wykopów. Finalne koszta inwestycji zależą od wielu czynników. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

 • wielkość wykopu,

 • rodzaj zbiornika na szambo,

 • specyfika gruntu, w którym umieszczony ma zostać zbiornik.

Można szacować, że koszta związane z montażem wyniosą około 2000 zł – są to jednak oczywiście dane szacunkowe, a cena montażu może się znacząco różnić w zależności od wymaganego zakresu prac. Warto mieć na uwadze, że do kosztów należy wliczyć również transport. Można więc przyjąć, że wysokość inwestycji związanej z budową gotowego szamba mieści się w przedziale 35007000 zł.

Dodatkowe koszta – eksploatacja

Powyżej przedstawione zostały orientacyjne koszty realizacji projektu z wykorzystaniem betonowego zbiornika lub zbiornika wykonanego z tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że zakup i montaż szamba to jedno, a eksploatacja to drugie. Zbiorniki bezodpływowe muszą być regularnie opróżniane. Za jednorazowe wypompowanie ścieków zapłacimy średnio 150200 zł. Licząc koszty, najlepiej jest oszacować, co ile czasu konieczne będzie wybranie ścieków, a następnie przeliczenie tego w skali roku. W przeciętnym gospodarstwie domowym, składającym się z czterech osób, rocznie konieczne jest średnio 17–20-krotne opróżnianie zbiornika na szambo. Oczywiście w przypadku np. domków letniskowych, w których zazwyczaj nie mieszka się przez cały rok, koszty związane z eksploatacją będą zdecydowanie niższe. Wszystko zależy od tego, ile osób przebywa na działce i korzysta z urządzeń produkujących ścieki oraz przez jaki czas w roku działka jest użytkowana.

Budując szambo, nie należy oszczędzać na jakości zbiornika, ponieważ nieszczelne szambo będzie przeciekać, a co za tym idzie ścieki przedostaną się do okolicznych gruntów oraz wód podziemnych. Zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Nieprzyjemny zapach, trudności z hodowaniem roślin oraz skażenie gleby to tylko niektóre z możliwych następstw nieszczelnego zbiornika na szambo. Konsekwencją zanieczyszczenia ziemi i wód gruntowych mogą być problemy zdrowotne. Dlatego, chcąc dbać o środowisko oraz własne zdrowie, należy zwracać uwagę na to, żeby zbiornik na szambo był w dobrym stanie. Zakup wysokiej jakości produktu, dopasowanego do rodzaju gleby oraz potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego pozwoli na zatrzymanie ścieków wewnątrz zbiornika.

Sprawdź naszą ofertę - zbiorniki na szambo


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts