23

paź

CENTRALE DESZCZOWE – ZARZĄDZANIE WODĄ DESZCZOWĄ

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Oczywiście woda deszczowa nie może mieć zastosowania konsumpcyjnego. Jest możliwość jej uzdatniania, ale to proces kosztowny i w wielu przypadkach po prostu nieopłacalny. Pomimo tego opcji jej wykorzystania jest wiele i możesz jej używać między innymi do:

  • podlewania ogrodu (nawet wtedy, gdy gmina wprowadza czasowe zakazy nawadniania terenów zielonych),

  • spłukiwania toalety,

  • prania,

  • mycia samochodu.

Pamiętaj, że inwestycja w taki system to nie tylko troska o środowisko naturalne. To także obniżenie kosztów utrzymania budynku. W wielu regionach coraz większy deficyt wody zmusza władze do podnoszenia jej cen. Budując własną instalację do zbierania i rozprowadzania deszczówki, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Jakie zastosowanie mają centrale deszczowe?

Jak już wspominaliśmy, postawienie zbiornika to za mało, aby wygodnie korzystać ze zgromadzonej w nim wody. Centrala deszczowa to zestaw urządzeń rozprowadzających ją po budynku lub przyległym do niego terenie. Sercem takiego systemu jest pompa, której wydajność trzeba dopasować do konkretnych potrzeb. Im bardziej rozbudowana jest instalacja, tym większą wysokością podnoszenia wody musi wyróżniać się to urządzenie.

Na zestaw składają się dodatkowo akcesoria instalacyjne, solidna obudowa oraz elektronika sterująca. Ważnym elementem systemu jest również tzw. zbiornik podręczny, zazwyczaj o pojemności około 20 l. Co ważne, nowoczesna elektronika może samodzielnie kontrolować poziom jego zapełnienia. Jeśli jest zbyt niski, pompa uruchomi się automatycznie.

Istnieje nawet możliwość podłączenia do instalacji rury wodociągowej. Przy niskim poziomie deszczówki, system przełączy się na zasilanie sieciowe, gwarantując stałą dostępność wody.

Czy centrala deszczowa nadaje się tylko do domu?

Niewątpliwie nowoczesne systemy tego typu mają bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Szczególnie chętnie są montowane przy budynkach jednorodzinnych oraz na działkach rekreacyjnych. Dzięki nim można bez problemu doprowadzić darmową wodę wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzeba. Jednak tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby centrale deszczowe instalować również w firmach.

Tak zwane przemysłowe systemy wykorzystują pompy o większej wydajności. Instalacja jest dokładnie taka sama, a więc składa się ze zbiornika głównego, podręcznego oraz samej centrali. Urządzenia te można rozbudowywać pod kątem indywidualnych potrzeb. Przy dużych systemach stosuje się np. dwie pompy, które działają jednocześnie lub naprzemiennie.

Korzystaj z praktycznie darmowej i ekologicznej wody

Jeśli tylko zainwestujesz w dobrej klasy system, wydane pieniądze na pewno szybko Ci się zwrócą. Centrale deszczowe generują jedynie koszty związane z użyciem energii elektrycznej. Sprzęt ten jest jednak energooszczędny. Zbierając wodę opadową, nie będziesz musiał się przejmować długimi suszami i zakazami podlewania ogródków. Możesz zasilać całe gospodarstwo domowe lub firmę i przyczyniać się do ochrony środowiska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts