23

paź

Zbieranie deszczówki – sposób na oszczędność

Beczka z wodą

Na szczęście, dzięki alternatywnym sposobom zaopatrywania w wodę, możemy znacznie obniżyć wysokość comiesięcznych opłat. Rozwiązaniem problemy może być instalacja do zbierania wody opadowej. Zbiorniki na popularną „deszczówkę” stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie, główne z uwagi na sprzyjający klimat oraz właściwości wody opadowej i jej szerokie spektrum zastosowań. Deszczówkę możemy wykorzystać do wielu domowych czynności, w których sprawdza się ona tak samo dobrze, a często nawet lepiej niż woda z sieci miejskiej. Wystarczy wspomnieć, że woda opadowa jest miękka. Sprawia to, że podczas jej użytkowania nie wytrąca się osad z kamienia, jak ma to miejsce w przypadku wody twardej.

 

Zastosowanie deszczówki w gospodarstwie domowym

Podlewanie w ogrodzie za pomocą deszczówki

Szacuje się, że zamontowanie zbiornika na deszczówkę pozwala dostarczyć nawet 50% dziennego zapotrzebowania na wodę w średniej wielkości gospodarstwie domowym. Liczba prac i obowiązków domowych, do których możemy wykorzystać wodę deszczową, jest naprawę imponująca. Deszczówka zbierana do przydomowej instalacji doskonale nadaje się do prania w pralce automatycznej. Jak już wspomniano wcześniej, jest wodą miękką, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia pralki na skutek osadzającego się kamienia. Co więcej, zastosowanie deszczówki do prania pozwala znacznie zredukować ilość proszku, co daje wymierne oszczędności finansowe. Nie jest konieczne również dodawanie specjalnych środków do zmiękczania wody, jak często ma to miejsce w przypadku wody z wodociągu. Woda deszczowa doskonale sprawdza się także w przypadku mycia i czyszczenia, najróżniejszych powierzchni i urządzeń – od posadzki we własnym domu, aż po samochód. Należy zwrócić uwagę na fakt, że deszczówka doskonale się pieni, dzięki czemu mycie deszczówką jest znacznie skuteczniejsze.

 

Instalacje i zbiorniki na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę z naszej oferty

Deszczówka idealnie sprawdza się przy codziennej pielęgnacji kwiatów, trawników i roślin, w tym także owoców i warzyw. Podlewanie ogrodów wodą opadową zapewni im najlepsze warunki do wzrostu z uwagi na fakt, że deszczówka jest dla roślin znacznie zdrowsza i bogatsza w składniki odżywcze. Jak doskonale wiadomo, nawet najlepsze, profesjonalne systemy nawadniające nie zastąpią regularnych opadów deszczu. Wykorzystując zbiorniki na deszczówkę we własnych domach, zapewniamy naszym roślinom stały dostęp do pełnowartościowej wody opadowej.

Poza oczywistymi zaletami deszczówki, warto zwrócić uwagę na fakt realnych oszczędności, jakie zapewnia instalacja do zbierania wody opadowej. Wykorzystując deszczówkę, ograniczamy pobór wody z sieci wodociągowej. Co za tym idzie – odprowadzamy mniejszą ilość ścieków do kanalizacji. Dzięki temu rachunek za wodę i ścieki może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent. Dowodzi to, że zbiorniki na deszczówkę naprawę się opłacają. Zwłaszcza, że koszty takiej instalacji są jednorazowe i relatywnie niewysokie. Zważywszy na fakt, że część infrastruktury do przechwytywania wody opadowej (pokrycie dachowe, rynny), posiadamy na stałe, inwestycja w zbieranie deszczówki ogranicza się w zasadzie do zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę czy ewentualne dodatkowe rury spustowe. Tyle, jeśli zależy nam na pozyskiwaniu deszczówki do podlewania ogrodu czy mycia auta. Jeśli chcemy użyć jej do prania czy zasilania innych urządzeń, należy zainwestować także w pompy filtrujące oraz odpowiednie urządzenia doprowadzające wodę do domu. Jednak nawet pełnowymiarowa instalacja do zbierania wody opadowej z czasem nie tylko się zwróci, ale także pozwoli na wymierne oszczędności w gospodarstwie domowym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts