Nowy program „Moja Woda” - jak otrzymać dotację?

Osoby, które planują inwestycję w przydomową instalację do pobierania wody deszczowej, mogą otrzymać 5 tys. złotych dotacji. Program „Moja Woda” to wspólny projekt Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które na ten cel przeznaczyły 100 mln zł. Sprawdź, komu przysługuje dotacja na zbiorniki na deszczówkę i na jakich warunkach jest ona przyznawana.
Dotacje na zbiorniki na deszczówkę
Na wsparcie z publicznych pieniędzy mogą liczyć właściciele gospodarstw domowych, którzy zainwestują w przydomowy zbiornik na deszczówkę lub wodę roztopową. Wysokość dotacji wynosi do 5 tys., ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest rozpoczęcie inwestycji po 1 czerwca 2020 roku oraz złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami do właściwego dla miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program będzie realizowany w latach 2020 – 2024, przy założeniu, że ostatnie umowy na dotację zostaną podpisane 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie dostępnych środków będzie trwało do końca 2024 r. Rząd planuje w ten sposób sfinansować nawet 20 tys. przydomowych zbiorników na deszczówkę.
Na co konkretnie przysługuje dofinansowanie?
Dofinansowanie możesz otrzymać na zakup oraz montaż zbiornika na deszczówkę, a także uruchomienie instalacji pozwalającej na późniejsze jej zagospodarowanie. Dzięki temu woda pochodząca z opadów czy roztopów nie spłynie na tereny sąsiadujące lub do kanalizacji miejskiej. Ponadto otrzymane środki mogą zostać również przeznaczone na przewody zbierające lub rozprowadzające wodę, budowę przydomowego zbiornika retencyjnego (podziemnego lub nadziemnego), a także zakup technologii pozwalającej maksymalnie wykorzystać zgromadzoną deszczówkę.
Dlaczego warto starać się o dotację?
Program ma na celu wsparcie i zachęcenie właścicieli gospodarstw domowych do zakupu zbiorników na deszczówkę oraz montażu odpowiednich instalacji do jej zagospodarowania. Woda opadowa jest bardzo pożyteczna i nadaje się nie tylko do podlewania ogródka, ale również do prania, czy mycia samochodu. Jest ona jednak zanieczyszczona. Dlatego, zanim deszczówka będzie wykorzystywana w gospodarstwie domowym, musi jeszcze przejść przez system specjalnych filtrów, których zakup również możesz sfinansować z dotacji. Dzięki temu w przyszłości zaoszczędzisz na rachunkach za wodę i jednocześnie przyczynisz się do ratowania jej cennych zasobów. Oczywiście to, w jaki sposób zagospodarujesz deszczówkę, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli masz duży ogród wokół domu, to prawdopodobnie warto przede wszystkim skupić się na instalacji nawadniającej rośliny, a dopiero później rozważyć użytkowanie wody na cele bytowe (np. pranie czy mycie auta).
Nie tylko „Moja Woda”
Program „Moja Woda” to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane ze środków publicznych mające na celu efektywne zagospodarowanie deszczówki. Ministerstwo Klimatu wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej równolegle pracują nad trzema innymi, podobnymi projektami.
Skorzystaj z fachowej pomocy
Jeśli nie wiesz, jak zagospodarować deszczówkę, skorzystaj z naszej oferty i fachowego doradztwa. Podpowiemy Ci, jaki zbiornik na wodę opadową wybrać, zaprojektujemy i dostarczymy kompletne rozwiązanie. Pomożemy również w wypełnieniu wniosku o dotację oraz w załatwieniu wszelkich spraw i formalności w urzędach. Mamy duże doświadczenie oraz wiedzę na temat technologii wodno-kanalizacyjnej. Zadbaj o środowisko i domowy budżet, wybierając sprawdzone rozwiązania.
W tej samej kategorii
- Oszczędzaj wodę deszczową – jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do domu jednorodzinnego?
- Beczki na deszczówkę – Praktyczne i estetyczne, czyli idealne Twojego ogrodu
- Separator tłuszczu – co to jest i dlaczego jest niezbędny?
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków – oszczędność, wygoda i ekologia w jednym
- „Lubońskie Skarbonki Deszczowe” – Luboń koło Poznania łapie deszcz
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostaw komentarz