Niezwykłe walory wody deszczowej

Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 562

W dobie zachodzących zmian klimatycznych, w tym zwiększającej się liczby dni gorących i suchych w Polsce, warto pomyśleć o tym, jak wykorzystać wodę z opadów deszczu czy śniegu i gradu w gospodarstwie. W tym zakresie praktycznie przez cały rok można korzystać z tego, co daje nam natura. Woda deszczowa jest świetną alternatywą dla tej z kranów czy studni. Można jej używać na wiele sposobów. Wystarczy tylko zainstalować specjalne zbiorniki do jej odpowiedniego przechowywania. Jakie są walory deszczówki? Oto kilka przykładów!

Bardziej miękka niż kranówka

Dostarczana do wielu gospodarstw woda jest zazwyczaj twarda. Wynika to z tego, że znajduje się w niej dużo jonów wapnia i magnezu. Mimo iż nie są one niebezpieczne dla zdrowia, to jednak związki te wpływają niekorzystnie na parametry cieczy. Zauważyć to można chociażby na podstawie osadów, jakie powstają w użytkowanych naczyniach, urządzeniach sanitarnych czy w pralce. Aby uzyskać bardziej miękką wodę w walce z zabrudzeniami czy plamami, trzeba korzystać z różnych dodatkowych detergentów.

Tymczasem woda deszczowa zawiera w sobie znacznie mniej kamienia. Jest miękka i idealnie nadaje się do wielu prac domowych. Nie tylko korzystnie wpływa na jakość pranych rzeczy, ale jeszcze nie szkodzi elementom pralki. W deszczówce dobrze rozpuszczają się środki piorące, dzięki czemu można ograniczyć zużycie proszku i płynu do płukania. Miękka woda deszczowa pomaga dodatkowo chronić odzież, na której nie osadza się wapń przyczyniający się do utraty elastyczności włókien. Podobnie jest z kwestią mycia samochodu. Tutaj także dzięki temu, że woda jest miękka, nie trzeba używać tak dużej ilości detergentów. Dodatkowo na karoserii pojazdu nie tworzą się nieestetyczne zacieki i smugi. Deszczówka jest „łagodniejsza” niż ciecz pochodząca z wodociągów, dlatego nie niszczy lakieru.

Chcąc wykorzystać wodę deszczową w swoim domu, wystarczy wykonać dodatkową instalację, która będzie doprowadzała wodę deszczową do toalety, pralki i kranika na zewnętrznej ścianie budynku. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne - pozwala obniżyć rachunki, lecz także ekologiczne - nie czerpie się zasobów z naturalnych źródeł.

Brak osadów

Ze względu na to, że deszczówka jest wolna od wapnia, nie powoduje osadzania się kamienia na różnych urządzeniach oraz wydłuża żywotność systemów ciepłej wody. Obniża się w ten sposób koszty konserwacji sprzętu.

Przy zastosowaniu wody opadowej mniej czyszczenia wymagają także krany. Z kolei na kafelkach, szybach czy samochodach nie pojawiają się brzydkie smugi.

Z korzyścią dla roślin i zwierząt

W wodzie opadowej znajduje się dużo gazów takich jak azot, tlen oraz dwutlenek węgla. Ze względu na jej niskie pH idealnie nadaje się do podlewania większości roślin, w tym również doniczkowych. Ponadto nie znajdziemy w jej składzie chloru czy innych zanieczyszczeń. Dzięki temu rośliny łatwiej ją przyswajają. Jest także wolna od innych szkodliwych pierwiastków, które z kolei często występują w kranówce.

Również zwierzęta bardziej wolą wodę bez zawartego w niej wapnia oraz chloru.

Inne zalety deszczówki

Korzyści z wykorzystania deszczówki jest mnóstwo. Poza podstawowym, a dla wielu osób kluczowym aspektem obniżenia rachunków, warto też zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska. Woda, której używamy na co dzień, nie jest niewyczerpalna. Z roku na rok coraz więcej słyszy się o konieczności jej oszczędzania. Ocieplenie klimatu prowadzące do częstych susz przyczyniło się do obniżenia poziomu zasobów złóż przeznaczonych do użytku przez ludzi. Biorąc pod uwagę, że bez wody nie da się żyć, opłaca się dołożyć swoją „cegiełkę” i zainwestować w zbiorniki na deszczówkę.

Osoby, które zaczną wykorzystywać dobrodziejstwo wody pochodzącej z deszczu do prac w ogrodzie, podlewania roślin, czy też do prania i mycia auta, nie będą już chciały używać do tych celów kranówki. Już po kilku dniach od pierwszego zastosowania kwiaty staną się zauważalnie ładniejsze - odżyją, a samochód będzie błyszczeć jak nigdy dotąd. Kolejnym walorem, którego nie można pominąć, jest oszczędność spowodowana brakiem konieczności zakupu środków usuwających kamień ze sprzętów i akcesoriów łazienkowych.

Zamiast więc uważać wodę deszczową za uciążliwą w kontekście kałuż, podmywanych fundamentów czy innych sytuacji, do których może doprowadzać, warto docenić jej walory i zainwestować w wydajny system magazynowania. Będzie to nie tylko proekologiczne działanie, ale także ekonomiczne wykorzystanie jej zalet.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień