Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas doboru szamba?

Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 369

Na wielu terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Często również lokalne władze nie wyrażają zgody na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem pozostaje szambo. Gdy planujesz taką inwestycję, dobór zbiornika może Ci sprawić trochę problemów. Zostań z nami, jeśli chcesz zrobić to prawidłowo. W dalszej części artykułu podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Szambo dal domu jednorodzinnego

Materiały, z których wykonuje się szambo

Pierwszą decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest dobór odpowiedniego materiału. Obecnie zbiorniki na nieczystości wykonuje się najczęściej z:

  • betonu lub żelbetu,
  • tworzywa sztucznego (najlepszy jest polietylen PE, ekologiczny i w pełni biodegradowalny).

Różni je nie tylko cena, ale i trwałość, która powinna być kluczowym wyznacznikiem doboru w przypadku takiej inwestycji.

Szamba betonowe i żelbetowe

Niewątpliwie są to wciąż najpopularniejsze materiały głównie z racji przystępnej ceny. Zbiornik z betonu nie kosztuje dużo, ale niestety jest to jego jedyna zaleta. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać o tym, że:

  • ma dużą wagę, co podnosi koszty transportu oraz montażu,
  • z powodu sporej masy zbiornik na szambo może się stopniowo zapadać na podmokłym terenie,
  • z biegiem czasu na łączeniach mogą pojawiać się nieszczelności,
  • ewentualna zmiana miejsca usadowienia szamba jest bardzo kosztowna.

Szamba z tworzyw sztucznych

To rozwiązanie, które z pełną odpowiedzialnością możemy polecić każdemu. Koszt zakupu takiego zbiornika będzie wyższy, ale za to jest to inwestycja na długie lata. Dobrej jakości tworzywo sztuczne wykazuje się ponadprzeciętną trwałością. Co więcej, szambo może być wykonane w technologii bezszwowej, np. model BlueLine II dostępny w naszej ofercie. Jednolity odlew eliminuje najsłabsze punkty zbiornika – łączenia, którymi nieczystości mogłyby dostawać się do ziemi i wód gruntowych.

Co ważne, dobranie go do indywidualnych potrzeb jest łatwiejsze, niż przy betonowych odpowiednikach. Wynika to z faktu, że są one dostępne w szerokiej gamie pojemności oraz kształtów.

Dobór pojemności zbiornika – jak zrobić to prawidłowo?

To druga kluczowa kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę. Zakup zbyt małego szamba narazi Cię na niepotrzebne koszty związane z koniecznością częstego wybierania nieczystości. Przy optymalnej pojemności powinieneś to robić mniej więcej co 2 tygodnie. Jak wyliczyć pojemność i prawidłowo dobrać zbiornik?

Z reguły przyjmuje się, że ilość ścieków przypadających na każdą osobę to około 95% zużycia wody (150 l do 200 l dziennie). W efekcie możesz przyjąć, że każdy mieszkaniec budynku wyprodukuje około 180 litrów ścieków na dobę.

Powyższą wartość musisz pomnożyć przez liczbę domowników, a następnie przez 14 dni. Otrzymany wynik to orientacyjna pojemność zbiornika na szambo.

Zwróć uwagę na pojemność użytkową

W kwestii doboru wielkości musimy Cię uczulić na pewien istotny aspekt techniczny. Przed zakupem sprawdź, czy producent nie podaje osobno pojemności użytkowej. Zależy ona od tego, jak wysoko od dna umieszczony jest wlot rury kanalizacyjnej. Szambo nie może wypełniać się powyżej tego miejsca, które nie zawsze znajduje się w jego najwyższym punkcie.

Nowoczesne i ekologiczne szamba to inwestycja na lata

Wiesz już, czym kierować się podczas doboru parametrów, ale pewnie nadal zastanawiasz się, który konkretnie produkt wybrać? Nie musisz więcej szukać – zajrzyj na naszą stronę internetową. W firmie HYDROMIL mamy dla Ciebie nowoczesne zbiorniki na szambo z ekologicznego polietylenu. Sprawdź dostępne modele i zamów jeden z nich w przystępnej cenie.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień