Kiedy należy zamontować separator tłuszczu?

Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 188

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed odprowadzeniem ścieków do kanalizacji sanitarnej należy je oczyścić z tłuszczy i olejów. To właśnie separator tłuszczu jest urządzeniem, które służy do oddzielenia tłuszczu od reszty ścieków. Separator musi być obowiązkowo zamontowany w miejscach gdzie przygotowywane jest jedzenie w większej ilości np. restauracje, hotele z kuchniami oraz we wszelkiego rodzaju zakładach przetwórstwa mięsnego. Należy pamiętać, że separator również można instalować w zwykłych gospodarstwach domowych.
Instalacja separatora jest bardzo ważna, ponieważ tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego są słabo rozpuszczalne w wodzie. W związku czym po przedostaniu się do kanalizacji będą osadzać się na ściankach rur powodując nieprzyjemny zapach oraz zapychanie się rur.

czysta woda separator tłuszczu służy do oddzielenia tłuszczu od reszty ścieków

Jak działa separator tłuszczu w praktyce?

Zasada działanie separatora tłuszczu opiera się na wykorzystaniu procesu sedymentacji oraz flotacji. Innymi słowy substancje cięższe w ściekach opadają na dno natomiast lżejsze np. tłuszcze wypływają na powierzchnię.
Separatory tłuszczu to zbiorniki przepływowe, które wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości metodą formowania rotacyjnego dzięki czemu nie mają żadnych łączeń dając 100% szczelność. Często separatory wyposażone są w syfony, które zabezpieczają wypływ ścieków poza urządzenie. Separator składa się z dwóch osobnych zbiorników: osadnika i separatora właściwego. W zależności od wielkości urządzenia i rodzaju separator może być z zintegrowanym osadnikiem lub zupełnie oddzielnie.
Należy pamiętać, że nie wszystkie substancje mogę trafić do separatorów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę urządzeń. Należą do nich między innymi aktywne biologiczne środki czyszczące jak tłuszcze w postaci emulsji pochodzące z produkcji serów, mleczarni.

Konserwacja separatora

Serwis polega na okresowym opróżnianiu zatrzymanych w urządzeniu substancji oraz czyszczenia wnętrza separatora. Według niektórych norm taki zabieg zaleca się wykonywać raz na dwa tygodnie. Jednak jak często należy czyścić urządzenie to zależy od szybkości gromadzenia się odpadów. Przy czym trzeba pamiętać aby grubość oddzielonych warstw nie przekroczyła 18-20 cm. Opróżnianie i czyszczenie separatów zaleca się powierzyć specjalistom, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i specjalistyczny sprzęt.

Postaw na produkty wysokiej jakości!

Oferowane separatory są w pełni polskim produktem wytworzonym z materiału o najwyższej jakości. Separatory spełniają wszystkie normy i atesty pozwalające na montaż na terenie całego kraju. W celu doboru odpowiedniego separatora zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą aby produkt spełniał wszelkie Państwa oczekiwania.
Nie zwlekaj i zamów separator od sprawdzonej firmy!

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień