Jak wykorzystać deszczówkę?

Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 574

Na co dzień nie zastanawiamy się, jak duże ilości wody zużywamy do zwyczajnych czynności, takich jak pranie, gotowanie czy sprzątanie. Tymczasem zasoby wód stale się pomniejszają. W trosce o przyrodę, ale też szeroko pojęty ekosystem, zachęcamy, by zbierać deszczówkę. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gospodarstwach, ale też we wspólnotach, którym zależy na obniżeniu kosztów.

Do podlewania

Pozytywny wpływ deszczówki na rośliny jest znany od wieków. Zbieranie jej przynosi wiele korzyści, ponieważ woda ta jest bogata w składniki odżywcze. Dlatego od dawna na wiejskich podwórkach stoi przynajmniej jedna beczka na deszczówkę. Teraz jest więcej możliwości, warto więc zainwestować w dekoracyjny zbiornik lub ozdobne krany ogrodowe, które są nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Z naszej bogatej oferty polecamy przede wszystkim efektowne zbiorniki, na których można sadzić kwiaty. Mają one specjalny zawór, dzięki któremu można swobodnie pobierać wodę - na przykład do konewki. Nieco mniej eleganckie, ale bardzo przydatne są pojemniki i naziemne zbiorniki na deszczówkę, które można ustawić na podwórku, ale też zamontować w garażu lub piwnicy. Pojemność niektórych z nich to nawet 800 litrów. Dzięki takim zasobom można zaoszczędzić sporo wody, ale też pieniędzy. 

Nawadnianie gruntów

Odpowiednie magazynowanie deszczówki może służyć nie tylko do podlewania ogrodów, ale też do nawadniania gruntów. Jest to tak zwane rozsączenie wody deszczowej. Aby rozpocząć ten proces, należy stworzyć swego rodzaju system, którego podstawą jest specjalna skrzynka z licznymi otworami, przez które sączy się woda. Do niej podłączona jest rura z drenażu lub z odwonienia nawierzchni. Skrzynek może być oczywiście więcej - wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz. Zapoznaj się z tego rodzaju produktami i wybierz coś do własnego ogrodu. Może i Ty zechcesz wesprzeć w ten nietypowy sposób naturalny obieg wody i zatroszczyć się o jej zasoby?

Nie tylko dla roślin

By wykorzystywać deszczówkę na większą skalę, trzeba zainwestować w pojemniki podziemne. Ich cena jest wyższa, ale koszt szybko się zwraca. Mieści się w nich nawet 15 000 litrów wody, którą można spożytkować na różne sposoby. Do najpopularniejszych należy płaski zbiornik F-line firmy Rewatec. Jego kształt zapewnia łatwy montaż - nie jest konieczne robienie dużego wykopu. Doskonale sprawdza się jako dodatkowy system retencyjny. Zbiorniki do przechowywania wody pod ziemią można podłączyć do zwykłej sieci wodociągowej, a zebrane zasoby wykorzystać do prania czy zmywania naczyń. Ważne jest, by pamiętać, że deszczówki nie uznaje się za wodę pitną, ale i tak może się przydać do wielu czynności wykonywanych w domu lub ogrodzie. 

Dlaczego warto?

Jesteśmy odpowiedzialni za środowisko naturalne i to, w jaki sposób z niego korzystamy. Dlatego ograniczenie się do troski o odwodnienie najbliższego terenu poprzez zainstalowanie odpowiednich studzienek ściekowych czy wypustów podłogowych może nie wystarczyć. Zbieranie deszczówki to konkretne działanie na rzecz naszej planety i kolejnych pokoleń. Warto w nie zainwestować! Poza tym wiąże się ono z wieloma korzyściami:

    • oszczędzasz wodę, a tym samym obniżasz rachunki,

    • gwarantujesz swoim roślinom wyjątkowe odżywienie,

    • dodatkowo nawadniasz grunty,

    • wskazujesz innym, jak gospodarować wodą i jej zasobami,

    • jesteś EKO!

Sprawdź naszą ofertę i zastanów się, które z proponowanych przez nas rozwiązań sprawdzi się w Twoim domu, ogrodzie i najbliższym otoczeniu. Deszczówka może znacznie poprawić kondycję Twojego domowego budżetu, upraw, ale też... włosów, które po umyciu w niej stają się wyjątkowo miękkie. 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień