Czy zbiornik na deszczówkę wymaga zezwolenia?

Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 2334

Systemy do zagospodarowania deszczówki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To efekt zarówno wyższych cen za wodę, jak i możliwości uzyskania wysokiej dotacji na instalację. Jedyne obawy, jakie pojawiają się wśród osób chętnych na taką inwestycję, dotyczą kwestii prawnych. Czy przed rozpoczęciem budowy trzeba postarać się o odpowiednie zezwolenie? A może wystarczy jedynie zgłoszenie w lokalnym urzędzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu. Sprawdź, jakie formalności musisz załatwić przed montażem zbiornika na deszczówkę.

pozwolenie na instalacje zbiornika na deszczówke

Budowa podziemnego zbiornika na wodę opadową – czy trzeba ją zgłaszać?

Konieczność uzyskania pozwolenia na zrealizowanie takiej inwestycji zależna jest od tego, czy na działce jest już dom. Jeśli dopiero planujesz budowę nieruchomości i od razu bierzesz pod uwagę zbiornik na deszczówkę, zezwolenie nie będzie potrzebne. Przed montażem instalacji do zbierania wody opadowej musisz to jedynie zgłosić.

Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy inwestycja będzie realizowana w późniejszym czasie, kiedy dom już stoi. Zgodnie z prawem będziesz musiał postarać się o pozwolenie, składając odpowiednie dokumenty w siedzibie nadzoru budowlanego. Powinieneś także uzbroić się w cierpliwość. Według przepisów urząd ma aż 65 dni, aby ustosunkować się do wniosku i ewentualnie wydać zezwolenie na zbiornik na deszczówkę.

Dlaczego trzeba otrzymać pozwolenie na budowę zbiornika podziemnego?

Obowiązek ten może wydawać się nielogiczny, gdyż np. o zezwolenia nie muszą starać się osoby budujące przydomowe szambo. Problem polega na tym, że prawo budowlane dokładnie wymienia instalacje podziemne, jakie można stawiać bez pozwolenia. Na liście tej nie ma zbiorników do gromadzenia deszczówki.

Musisz również mieć świadomość tego, że taka inwestycja rodzi pewne wątpliwości w zakresie operatów wodnoprawnych. Okazuje się, że same urzędy nierzadko mają problemy z interpretacją przepisów pod kątem tego, czy taka budowa wymaga uzyskania zezwolenia. Na szczęście w większości przypadków są one wydawane bez większych problemów – wystarczy jedynie odrobina cierpliwości.

Naziemny zbiornik na deszczówkę – czy wymaga zezwolenia?

Przy takiej inwestycji mamy dobrą wiadomość – montaż tego zbiornika obejdzie się bez zezwolenia. W tym przypadku unikasz poważnych prac budowlanych, a i omijasz problemy związane z operatami wodnoprawnymi.

Naziemne instalacje do gromadzenia wody są tańsze, choć trzeba pogodzić się z tym, że pojemnik będzie znajdował się na widoku. Jednak jeśli budujesz taki system tylko do podlewania ogrodu, możesz zdecydować się na mniejszy, dekoracyjny zbiornik na deszczówkę. Wykonany w formie np. donicy, beczki czy pnia drzewa stanie się ciekawą ozdobą terenu zielonego.

Już wkrótce pozwolenia na zbiorniki podziemne mogą być niepotrzebne!

Dobrą informacją z pewnością jest fakt, że być może wkrótce zezwolenie na podziemny zbiornik na deszczówkę będzie niepotrzebne. Ministerstwo Klimatu pracuje bowiem właśnie nad tzw. Ustawą antysuszową, która być może już niebawem wejdzie w życie. Jej zapisy mają zezwolić na budowę takich instalacji bez pozwolenia. Zwolnienie to ma dotyczyć zbiorników o pojemności nieprzekraczającej 10m3.

Postaw na ekologiczną instalację do gromadzenia wody opadowej!

Ewentualna konieczność uzyskania zezwolenia na wybudowanie podziemnej instalacji to bardzo drobna niedogodność. Pamiętaj, że inwestując w system do gromadzenia wody opadowej, będziesz mógł oszczędzać pieniądze, a i zadbasz o środowisko. Jeśli jesteś zdecydowany na taki krok, już teraz zajrzyj na stronę naszej firmy HYDROMIL. Sprzedajemy nowoczesne, podziemne i naziemne zbiorniki na deszczówkę w wielu różnych rodzajach!

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień