23

paź

Dobór zbiornika dekoracyjnego na deszczówkę – na co zwrócić uwagę?

dekoracyjny zbiornik na deszczowke

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Współcześnie oferta tego rodzaju pojemników nie przypomina już wyłącznie nudnych, mało estetycznych beczek, które producenci oferowali jeszcze kilkanaście lat temu. Naziemne, ozdobne zbiorniki do magazynowania wody deszczowej dostępne są w różnych kolorach, kształtach i oczywiście pojemnościach. To właśnie objętość jest jednym z kluczowych parametrów, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Pamiętaj, że im większy będzie Twój pojemnik, tym więcej miejsca trzeba będzie wygospodarować w ogrodzie. Zasobniki o objętości 100, 200 czy 500 litrów najlepiej sprawdzą się w przypadku małych ogródków warzywnych lub rabat z kwiatami. Jeśli powierzchnia upraw jest większa, a woda deszczowa ma Ci służyć również do podlewania drzewek owocowych lub krzewów, lepszym wyborem będzie zasobnik o objętości zbliżonej do 1000 l.

W przypadku ozdobnych modeli do magazynowania wody deszczowej bardzo istotna jest ich estetyka. Na rynku znajdziesz szeroką gamę dekoracyjnych pojemników wyglądem przypominających klasyczną, drewnianą beczkę, duży ceramiczny garnek czy pal drewna. Dzięki temu, bez trudu możesz dobrać estetykę zasobnika do aranżacji Twojego ogrodu, odpowiedni kształt i kolorystykę. Materiał, z którego wykonywane są ozdobne zbiorniki, to najczęściej tworzywo sztuczne o odpowiedniej grubości, co zapewnia właściwą wytrzymałość i odporność na trudy użytkowania.

Ozdobny zbiornik na deszczówkę: akumulacja wody

Elementem, który w większości przypadków umożliwia magazynowanie wody deszczowej w beczce po połączeniu jej z rynną, jest tzw. zbieracz montowany na rurze spustowej. Należy go dobrać zarówno do średnicy, jak i do kształtu rury. Niektóre zbiorniki wyposażone są w zbieracze uniwersalne, dzięki czemu podłączenie ich do większości najpopularniejszych systemów rynnowych nie będzie problemem.

Do połączenia zbieracza ze zbiornikiem potrzebny będzie także zestaw połączeniowy fi32 z wyrzynarką

Pobór wody deszczowej z dekoracyjnego zbiornika

Standardowym rozwiązaniem umożliwiającym pobór deszczówki z naziemnego zbiornika jest kranik 3/4", który należy wkręcić w przygotowany w zbiorniku gwint. To bardzo wygodny sposób, pozwalający zarówno na nabieranie wody do konewki lub wiaderka, jak i przyłączenie węża ogrodowego. Decydując się na mniejszy model, trzeba ustawić go na odpowiedniej wysokości, gdyż zawór zazwyczaj montowany jest u dołu pojemnika.

Podsumowując

Aby cieszyć się pięknem dekoracyjnego zbiornika na wodę deszczową, należy o niego odpowiednio dbać i stosować się do podstawowych zasad eksploatacji. Przed nadejściem pierwszych mrozów konieczne jest całkowite opróżnienie zasobnika oraz wykonanie gruntownego czyszczenia. Należy także na zimę zamknąć zawór zbieracza, przez który woda deszczowa trafia do beczki z rury spustowej. Właściwie utrzymany i odpowiednio eksploatowany zbiornik na deszczówkę ozdobi Twój ogród i zapewni oszczędność w poborze wody na wiele sezonów!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RELATED

Posts